Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Kilkaset zdjęć ze wspólnej historii polsko-ukraińskiej

Kilkaset zdjęć ze wspólnej historii polsko-ukraińskiej

11 czerwca w pomieszczeniu Centrum Historii Winnicy (była Kancelaria Symona Petlury) odbyła się prezentacja prywatnej kolekcji zdjęć Rodziny Grocholskich. Pierwsze z nich datowane są końcem XIX wieku.

W roli głównego prelegenta wystąpił Henryk Grocholski, potomek Adama Remigiusza Grocholskiego, urodzonego w Strzyżawce w 1888 roku.

Na spotkanie przybyli historycy, krajoznawcy, pracownicy muzeów, miejscowi Polacy oraz młodzież. Pan Henryk zabrał zebranych na ciekawą podróż w przeszłość Winnicy, Piętniczan i Strzyżawki, dzieje jego rodziny na wszystkich krańcach świata.

Ciekawostką stały się opowieści o życiu Zdzisława Grocholskiego i Zofii Grocholskiej z Zamoyskich w czasach PRL, zdjęcia ze spotkań członków rodziny z Matką Teresą z Kalkuty, Janem Pawłem II i Henrym Kissingerem. Z kolei gość z Polski dowiedział się od zebranych, że jego rodzina miała dobrą opinię wśród mieszkańców Strzyżawki, a dziadek jednej z obecnej na sali miał przed przewrotem bolszewickim tam własną kuźnię.

Moderatorami spotkania wystąpili Oleksander Fedoryszyn, dyrektor Centrum Historii Winnicy oraz Olesia Kowal. Po zakończeniu prezentacji zdjęć pan Oleksander wręczył gościowi z Polski unikatową książkę o ruskich (unickich i prawosławnych) parafiach w Winnicy, istniejących tutaj w czasach I Rzeczypospolitej.

Redakcja, 13 czerwca 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code