Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Kijowskie wydawnictwo Yaroslaviv Val opublikowało raport rotmistrza Pileckiego

Kijowskie wydawnictwo Yaroslaviv Val opublikowało raport rotmistrza Pileckiego

Bohater wojny polsko-bolszewickiej 1920 r. Witold Pilecki po wybuchu II wojny światowej dobrowolnie wcielił się obozu koncentracyjnego Auschwitz by współtworzyć podziemną polską organizację wojskową.

Po ucieczce z obozu w 1943 roku Pilecki przedostał się na Zachód, donosząc o tym, co dzieje się w nazistowskiej «fabryce śmierci». W 1944 r. aktywnie angażuje się w powstanie warszawskie.

Po zakończeniu II wojny światowejzamiast uzyskania tytułu bohatera i najwyższych odznaczeń państwowych za niewiarygodną odwagę, Witold Pilecki został wrzucony w 1947 roku przez komunistyczne władze do więzienia. 25 maja 1948 r. został zamordowany strzałem w głowę, dzieląc los tysięcy innych ofiar represji.

«Raport Witolda» został opublikowany w trzech językach: polskim, ukraińskim i angielskim. Wydanie książki zostało objęte patronatem Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Kijowie i jest poświęcone 100-leciu odzyskania przez Polskę niepodległości.

W prezentacji książki, która odbyła się w Arsenale Sztuki w Kijowe  2 czerwca  br wzięli udział Amdasador RP Jan Pieklo,  Radca referatu ds. współpracy naukowo-oświatowej Ambasada RP w Kijowie Emilia Jasiuk, bylya Ambasador Ukrajiny w Polsce Dmytro Pawlyczko, były Amdasador Ukrajiny w USA Jurii Szczerbak, prof. Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyskiego w Warszawie Wiesław Jan Wysocki, przedstawiciel Fundacji «Gdzie» Małgorzata Kupiszewska, dyrektor wydawnictwa Jaroslaviv Val Mychajło Słaboszpyckyj.

Sergij Porowczuk, 22.06.18 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code