Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Gospodarka » Kierowcy płacą za drogi dziesięć razy więcej niż państwo wydaje na ich naprawę

Kierowcy płacą za drogi dziesięć razy więcej niż państwo wydaje na ich naprawę

Zdjęcie pobrano z news.ub.uaW ukraińskim rządzie mówią, że dla jakościowego pokrycia dróg trzeba więcej pieniędzy.

A na nieprzejezdne dziury na drogach narzekają ukraiński kierowcy. Skalę całego problemu ujawnili w „Ukrawtodorze” – organizacji, która opiekuje się stanem ukraińskich dróg. Chodzi o 170 tysiącach km nawierzchni drogowej, 90% z których już 2-3 razy odpracowali swój resurs i wymagają remontu kapitalnego, nie mówiąc już o bieżącym. Dla tego trzeba co najmniej 450 mlrd hrywien. Dzisiaj Ukrawtodor otrzymuje trzydzieści razy mniej – 15 mlrd hrywien. Z nich na utrzymanie i naprawę dróg idzie tylko 15%. Pozostałe pieniądze – to spłata kredytów.

Najciekawszym w tej niejasnej drogowej arytmetyce jest to, że za łatanie dziur w kierunkach, które awtodor nazywa drogami, kierowcy płacą za każdym razem sami. Tak nazywana drogowa akcyza jest założona w każdej tonie paliwa.

Za każdym razem, kiedy kierowca napełnia bak swojego auta, on płaci za ojczysty asfalt od 80 do 140 hrywien, wydając także z budżetów rodzinnych na naprawę samochodów, zniszczonych przez jamy, jeszcze od 1300 do 5000 hrywien rocznie.

Redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code