Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Kętrzyński ZHP zaangażował się w zbiórkę pomocy humanitarnej dla Polonii mołdawskiej

Kętrzyński ZHP zaangażował się w zbiórkę pomocy humanitarnej dla Polonii mołdawskiej

Akcję pod hasłem „Pomoc Humanitarna dla Polonii w Republice Mołdawii   i Autonomicznej Republice Gagauzji” zainicjował po raz kolejny komendant kętrzyńskiego hufca Związku Harcerstwa Polskiego , harcmistrz Stanisław Iwaniuk.

Pan Stanisław już od 2006 roku wspomaga  Polonię zamieszkującą na terenie Republiki Mołdawskiej. W tym roku wyjazd  do Mołdawii i Autonomicznej Republiki Gagauzji został objęty patronatem Marszałka Sejmu RP Ryszarda Terleckiego oraz Posła na Sejm RP Wojciecha Kossakowskiego.

Stanisław Iwaniuk wraz z Wojciechem Kossakowskim udali się do mołdawskiej miejscowości Bielce, która jest najliczniejszym skupiskiem Polaków w całym kraju. Wyjazd odbył się w dniach 24 kwietnia – 1 maja 2021 roku. Pomoc popłynęła do młodzieży szkolnej,  przedszkolaków i osób starszych polskiego pochodzenia zamieszkałych w Bielcach, Styrczy, Sorokach, Grigorówce, Komracie, Kirsowie. Część pomocy trafiła także do Domu Polskiego w Suczawie  położonej  w Rumunii.

Wśród przekazanych darów były nie tylko artykuły żywnościowe, ale także przedmioty bardzo praktyczne i potrzebne,  jak chociażby wózki inwalidzkie, sprzęt komputerowy i maseczki jednorazowe.

Tegoroczna akcja odbyła się przy większym zaangażowaniu darczyńców  z Polski m.in. Fundacji Orlen, Bielenda Kraków, Mlekpol Grajewo, Grupa Maspex Wadowice, Tymbark Olsztynek, Agencji Rozwoju Przemysł Warszawa, Banku Żywności Olsztyn, El-Med. Kętrzyn, Wedy Kętrzyn, Zespołu Pilota Chorągwi ZHP w Olsztynie.

Podczas tygodniowego pobytu delegacja z Polski wraz dziennikarzami TVP uczestniczyła w spotkaniach z samorządem lokalnym oraz z Polonią, podczas których dzieci i młodzież prezentowali znajomości języka polskiego w postaci  recytowanych wierszy, piosenek i tańców ludowych.

Najbardziej pozytywne podejście do Polonii ma Pani  Lilia Pilipețchi – Burmistrz Miasta Soroki. Udostępniła obiekt  z przeznaczeniem na Dom Polski (gdzie prowadzona jest nauka języka polskiego) w trybie nieodpłatnym, łącznie z kosztami eksploatacyjnymi na okres 25 lat, co jest bardzo mile postrzegane przez społeczność lokalną.  Obecnie członkowie stowarzyszenia borykają  się   z brakiem  książek w języku polskim i sprzętu komputerowego.

Jak się okazało na miejscu, takich prezentów nasi rodacy z Mołdawii nie dostawali  już od dawna, dlatego przedstawiciele Polonii pisali potem do harcerzy ZHP z Kętrzyna, w tym   do harcmistrza Stanisława Iwaniuka, wzruszające e-maile.

Sergij Porowczuk, 17 maja 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code