Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Katolickie tradycje adwentowe. Mikołajki

Katolickie tradycje adwentowe. Mikołajki

Mikołajki 2019 w winnickiej parafii Ducha Świętego

Każdego roku w Polsce oraz innych krajach w nocy z 5 na 6 grudnia, dzieci otrzymują prezenty pod poduszkę, do buta lub w specjalną skarpetę.

Zwyczaj dawania prezentów w Mikołajki wywodził się ze średniowiecznych legend o życiu świętego Mikołaja, które stały się bardzo popularne dzięki przedstawieniom wystawianym od X wieku właśnie 6 grudnia.

Mikołajki to polska nazwa popularnego święta obchodzonego ku czci św. biskupa Mikołaja z Miry. W kościele katolickim obchodzone są one każdego roku 6 grudnia. Mikołajki i ich korzenie sięgają już IX wieku Mikołaj był bowiem czczony w chrześcijaństwie wschodnim i zachodnim jako święty i cudotwórca. Jednocześnie spisany w Bizancjum Żywot Mikołaja pióra archimandryty Michała z IX wieku przekazuje, że w tym czasie 6 grudnia obchodzono w Konstantynopolu święto Mikołaja, które traktowano jako godne przygotowanie do Bożego Narodzenia.

Liczne cuda sprawiły, że na Zachodzie wspomnieniu Świętego Mikołaja nadano rangę święta. Najstarszy o tym przekaz pochodzi z akt synodów w Neapolu z IX wieku.

Słowo Polskie, 9 grudnia 2019 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code