Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Karta Polaka coraz popularniejsza

Karta Polaka coraz popularniejsza

Źródło: vinnitsa.infoMieszkańcy Winnicy masowo udali się do archiwum w poszukiwaniu polskich korzeni dla Karty Polaka.

Obecnie praca pracowników archiwum polega generalnie na opracowaniu zapytań w zakresie ustalenia polskiego pochodzenia i taka tendencja wzrasta – opowiedział dyrektor Państwowego Archiwum Obwodu Winnickiego Jurij Legun.

– Z siedmiu tysięcy petentów, którzy zwrócili się do archiwum w 2015 roku, cztery i pół tysiąca – interesowali się dokumentami, mogącymi służyć podstawą dla otrzymania Karty Polaka. Czyli obecnie przeważnie tym się zajmujemy – mówił.

Ludzie muszą udowodnić swoje więzi rodzinne po jednej stronie – z dziadkami Polakami, lub z dwóch stron – z pradziadkami i prababciami. Wcale nie jest to proste. Przede wszystkim problem polega na tym, że nie wszystkie dokumenty zachowały się do dziś. Po drugie, w przedrewolucyjnych dokumentach metrycznych nie wpisywano narodowości. Dla konsulatu jest potrzebny ten wpis – Polak, dlatego trzeba znaleźć akta rejestracji już z lat 20-30. władzy sowieckiej lub dokumenty, że ktoś z krewnych został represjonowany. Wszystko to znajduje się u nas. Albo jeszcze jedna możliwość – zwracać się do rad wiejskich, gdzie przechowywane są zapisy w księdze gospodarczej z powojennych czasów zaczynając od lat 1945-46 – powiedział dyrektor Winnickiego Archiwum Obwodowego.

Ludzie poszukują danych archiwalnych na różne sposoby – ktoś przychodzi do archiwum, a ktoś wysyła zapytanie drogą pocztową.

Jak mówi dyrektor archiwum, mieszkańcy mogą przyjść osobiście i pracować na czytelni. Z tego powodu powstają kolejki i wzrasta liczba petentów. Można też zamówić sprawę w formie elektronicznej – wystarczy wysłać zgłoszenie drogą elektroniczną. I jeszcze jedna opcja – przynieść podanie osobiście do pokoju przyjęć interesantów. Pracownicy przyjmują podanie i udzielają konsultacji, czasem z przeglądem danych. Następnie kustosz szuka w dziale pewnych spraw, które interesują petentów.

W celu przyspieszenia poszukiwań najbardziej potrzebnych dokumentów pracownicy archiwum digitalizują sprawy. Ponieważ najczęściej poszukiwano metryki katolickie, wszystkie są ocyfrowane – kontynuuje Legun.

– Nasi pracownicy, na przykład, od razu przeglądają katalog komputerowy i ustalają, czy mamy te metryki, od razu sprawdzają te metryki, przeglądają zdjęcia, znajdują zapytanie i wydają zaświadczenie. W ten sposób oryginał nie jest wynoszony z działu – zaznaczył dyrektor.

Niestety, redakcji nie udało się dowiedzieć, ile Kart Polaka w ubiegłym roku uzyskali mieszkańcy Winnicy, ponieważ w Konsulacie Generalnym RP w Winnicy poinformowano, że ta informacja jest konfidencjonalna.

Irena Rudnicka, na podstawie informacji vinnitsa.info, K.B., 05.03.16 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code