Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Nauka, sztuka, inne » Karta pobytu czy wiza?

Karta pobytu czy wiza?

Jednocześnie z utrudnieniem w otrzymaniu wiz do strefy Schengen, Polska ułatwiła cudzoziemcom procedurę otrzymywania Karty Pobytu. Większość spośród obywateli innych państw, przebywających na terytorium RP, nadal stanowią Ukraińcy.

Oficjalnie blisko 80 tys. obywateli Ukrainy gości dziś w Polsce na podstawie ważnych wiz (nieoficjalnie ta cyfra jest co najmniej dwa razy wyższa), pozwoleń w ramach Małego Ruchu Granicznego oraz Kart czasowego lub stałego pobytu. W ostatnich latach polski rząd ułatwił legalizację pobytu tym Ukraińcom, którzy na stałe mieszkają w Polsce lecz nie załatwili wszystkich potrzebnych do tego dokumentów oraz wydłużył termin pobytu dla wydawanych pozwoleń – nawet do 3 lat. Wzrost ilości takich Kart Pobytu dla Ukraińców w bieżącym roku może wynieść nawet do 40%.

Faktycznie, osobie, która chce przedłużyć swój pobyt w Polsce dużo łatwiej będzie otrzymać pozwolenie na pobyt niż dostać wizę w jednym z polskich konsulatów na terenie Ukrainy. Ogromne kolejki, które tam się tworzą, nadal powodują wzbogacanie się na wizach licznych pośredników a zablokowany system e-konsulat nie daje możliwości niewtajemniczonemu użytkownikowi bezproblemowo wybrać terminu dla samodzielnego złożenia dokumentów w placówce dyplomatycznej.

– Wielu cudzoziemców już zauważyło przewagę nowych możliwości rejestracji w urzędach państwowych na terenie Polski w porównaniu z tradycyjnym ubieganiem się o wizę długoterminową – twierdzi dyrektor Departamentu Legalizacji UDSC Tomasz Cytrynowicz. Według urzędnika, lawinowy wzrost zwiększenia ilości wniosków o otrzymanie Karty Pobytu będzie krótkoterminowym a od następnego roku sytuacja powinna się ustabilizować na poziomie 10-20%.

Polska nadal jest na pierwszym miejscu wśród krajów Europy z punktu widzenia ilości wydanych wiz (zarówno krajowych jak i Schengen) dla Ukraińców oraz krajem, który najdłużej odwlekał wprowadzenie nowych bardziej rygorystycznych reguł EK, dotyczących wyjazdu mieszkańców Ukrainy do strefy Schengen.

Słowo Polskie, 20.11.14 r.

GK

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *