Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » „Karmina Burana” pod gołym niebem w dawnym Płoskirowie

„Karmina Burana” pod gołym niebem w dawnym Płoskirowie

22 maja w dawnym Płoskirowie odbyły się uroczystości z okazji Dnia Europy. W programie festynu odbyły się wystawa-jarmark mistrzów wyrobów sztuki dekoracyjnej, prezentacja europejskich rodzajów sportu, koncerty, zabawy oraz quizy. Rodzynką festynu stał się koncert popularnego ukraińskiego etno-rockowego zespołu muzycznego „Mleczna Droga”.

Mieszkańców Chmielnickiego przywitał prezydent miasta Oleksandr Symczyszyn: „Dwa i pół lata temu naród ukraiński, pragnąc torować swoją drogę do Europy, rozpoczął Rewolucję Godności. Dziś można dużo dyskutować o tym, kiedy Ukraina wejdzie do Unii Europejskiej i czy wejdzie w ogóle. Jednak przynależność do formalnej organizacji – to sprawa drugorzędna. Przecież Ukraina zawsze była, jest i będzie europejskim narodem. Centrum Europy znajduje się właśnie tu, na Ukrainie! Jestem przekonany – dołożymy wszelkich wysiłków i Bóg da, że będziemy nie tylko geograficznym, ale także i gospodarczym, kulturowym i sportowym centrum Europy. Ukraina jeszcze nie raz pokaże całemu światu, że my jesteśmy pełnowartościowych narodem europejskim!”.

W ramach obchodów odbył się szereg ciekawych przedsięwzięć, a mianowicie – konkurs rysunku kredkami na asfalcie „Ukraina oczami dzieci”, prezentacja dań kuchni krajów Europy, sportów wyczynowych i tradycyjnych, popularnych w Europie, fire show i oczywiście duży koncert galowy.

Jednym z najważniejszych miejsc obchodów święta w dawnym Płoskirowie była plaża miejska. Na asfalcie powstało kilka ciekawych obiektów graficznych w wykonaniu miejscowych artystów, m.in. podobizna Mony Lisy.

A centralnym wydarzeniem był koncert „Karmina Burana” w wykonaniu artystów miejscowej Filharmonii. „Karmina Burana” – utwór bardzo popularny właśnie wśród słuchaczy europejskich – opowiedział przez koncertem kierownik artystyczny filharmonii Taras Małyk. I zapewnił, że tę kantatę najlepiej wykonywać prosto nieba.

Podczas Dni Europy w Chmielnickim nie zabrakło także polskich akcentów. W Uniwersytecie Narodowym ponad 300 uczestników wzięło udział w Ogólnoukraińskim Dyktandzie Polskim, Pozdrowienia oraz „połamania pióra” uczestnikom imprezy życzyli polonistki Julia Sierkowa, Irena Saszko oraz gość z Katowickiego Uniwersytetu prof. Dariusz Markiewicz.

W nowych strojach, ufundowanych dzięki wsparciu Konsulatu Generalnego RP w Winnicy, uczniowie szkoły nr 20 w Hreczanach na czele ze swoim dyrektorem przeszli kolumną przez rzekę Południowy Bóg, śpiewając „Hej, Sokoły”. Po przeciwnej stronie rzeki w Zarzeczu czekała na nich duża scena, na której polska młodzież miasta razem z prof. Markiewiczem i zespołem „Rozmaryn” składali mieszkańcom miasta życzenia z okazji Dnia Europy.

Członkowie polskich organizacji d. Płoskirowa rozdawali ulotki polskich uczelni, zachęcając studiować w Polsce. Największym zainteresowaniem cieszyły się uczelnie w Bydgoszczy, KUL oraz UMCS w Lublinie.

Po zakończeniu koncertu członkowie zespołu „Rozmaryn” zostali zaproszeni przez pracowników „Epicentru” na tzw. „flash mob” i do późnego wieczora śpiewali w centralnym holu tego hipermarketu polski pieśni ludowe, religijne i patriotyczne.

– Dziękuję, że mogę być razem z wami na świętowaniu Dniu Europy w Chmielnickim. Pragnę podziękować działaczom polonijnym za kultywowanie polskości, a władzom za akceptację tych działań – mówił w d. Płoskirowie Dariusz Markiewicz, gość z Katowic.

Sergiusz Tolstichin, Franciszek Miciński, zdjęcia: Franciszek Miciński, khmelnitsky.info, 28.05.16 r.


{morfeo 1190}

{youtube}{/youtube}