Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Kara ograniczenia wolności za zakłócenie ukraińskich uroczystości w Przemyślu

Kara ograniczenia wolności za zakłócenie ukraińskich uroczystości w Przemyślu

Fot. http://www.nowiny24.pl

Na kary od 4 do 10 miesięcy ograniczenia wolności, która będzie polegała na potrąceniu 20 proc. wynagrodzenia za pracę na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej lub nieodpłatnej pracy na cele społeczne skazał Sąd Rejonowy w Przemyślu oskarżonych o zakłócenie upamiętnienia ukraińskich bohaterów wojennych.

Karą zostanie objętych 20 oskarżonych, których przemyska prokuratura oskarżyła o zakłócenie w czerwcu 2016 r. w Przemyślu procesji grekokatolików i prawosławnych, którzy po żałobnym nabożeństwie, tzw. Panachydzie, w intencji ukraińskich bohaterów wojennych przechodzili ulicami miasta na Ukraiński Cmentarz Wojenny, gdzie są pochowane m.in. żołnierze Ukrainskiej Republiki Ludowej.

Według prokuratury, oskarżeni złośliwie przeszkadzali w publicznym wykonywaniu aktu religijnego, wulgarnie wyzywali uczestników uroczystości z powodu ich przynależności narodowościowej oraz siłą przetrzymywali idących na przodzie procesji uniemożliwiając dalszy przemarsz.

Ponadto pięciu mężczyzn oskarżyła też o to, że działając wspólnie i w porozumieniu w czasie czerwcowych uroczystości uderzyli i szarpali jednego z uczestników – Zenona K. – uniemożliwiając mu uczestnictwo w procesji, a trzech – o uderzenie, kopanie i szarpanie za ubranie innego mężczyzny – Piotra K. – z powodu jego ukraińskiej narodowości.

Sąd wymierzył kary oskarżonym w wyroku nakazowym, który wydaje się bez przeprowadzania procesu, gdy sąd uznaje, że wina oskarżonych i okoliczności sprawy zdaniem sądu nie budzą wątpliwości.

Słowo Polskie na podstawie informacji PAP, 22.08.17 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code