Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Kamieniecko-podolskie muzeum kupiło archiwum rodzinne Józefa Rolle

Kamieniecko-podolskie muzeum kupiło archiwum rodzinne Józefa Rolle

W galerii sztuki Kamieńca-Podolskiego odbyła się prezentacja archiwum dokumentów, listów i zdjęć rodziny Józefa Rolle, znanego polskiego historyka, pisarza, badacza historii i kultury Podola.

Archiwum rodziny Rolle było przechowywane we Lwowie. Pracownicy Narodowego Historycznego Muzeum-Rezerwatu w Kamieńcu-Podolskim spotkali się z rodziną posiadającą archiwum, obejrzeli go i  postanowili wykupić zbiory dla  muzeum. Ogólnie  zakupiono 111 rozmaitych eksponatów.

Głównie są to  dokumenty oficjalne, jak na przykład paszport z czasów austriackich, który należał do Michała, syna Józefa Rolle, jego świadectwa szkolne. W tym 67 listów. Te listy mają niezwykle ważne znaczenie, ponieważ umożliwiają poznanie nieznanych  dotychczas aspektów życia rodziny Rolle.

Oprócz prywatnych szczegółów w listach można przeczytać także ciekawe wiadomości  historyczne. W jednym z listów mówi się, że w 1887 roku z Winnicy wysłano 240 podolskich rekrutów nad Amur. W liście z roku 1932 wspomina się o tym, że do dzieci Józefa Rolle w równych pięciu częściach należał oryginalny  portret Galileusza z końca XVI wieku. Listy są napisane po polsku. Większość z nich już jest przetłumaczona i opracowana w muzeum.

Ponadto wśród odkupionych eksponatów są zdjęcia rodziny Rolle, ówczesnych mieszkańców Kamieńca, mistrzów kamienieckich, w szczególności fotografa Michała Grejma. Cena, którą zapłacono za archiwum rodziny Rolle, wyniosła 5,5 tys hrywien.

Lidia Baranowska na podstawie informacji Franciszka Micińskiego, 15.12.17 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code