Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Kalendarz Wielokulturowy 2016

Kalendarz Wielokulturowy 2016

Narody i grupy etniczne mieszkające na terenie Galicji opisuje nowy Kalendarz Wielokulturowy na 2016 r. wydany przez stowarzyszenie „Młody Mołodycz” z Mołodycza k. Jarosławia. Kalendarz zawiera gregoriańskie, juliańskie i żydowskie kalendaria. Jest dostępny za darmo do ściągnięcia na stronie www.kalendarz.izbapamieci.org.pl.

Edycja na rok 2016 jest piątą z kolei i tradycyjnie podkreśla i przypomina wielokulturowość ziem jak byłego zaboru austriackiego tak zarówno i Wschodnich Kresów II RP.

Teksty do wydawnictwa powstały w oparciu o opracowania Józefa Szujskiego, Bolesława Limanowskiego, Hipolita Stupickiego. Fotografie w nim zamieszczone wykonano przed 1918 r. i pochodzą one ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego, a także muzeów w Jarosławiu, Przemyślu i Krakowie.

W ubiegłym roku tematem Kalendarza Wielokulturowego były najważniejsze miasta tej prowincji austriackiej, która powstała z ziem zabranych Polsce przez Habsburgów w konsekwencji rozbiorów. W kalendarzu na 2015 r. znalazły się opisy i fotografie Lwowa, Krakowa, Tarnowa, Przemyśla, Krosna, Sanoka, Rzeszowa, Jarosławia, Stanisławowa, Tarnopola, Nowego Sącza i Nowego Targu. Natomiast w latach 2012-14 kalendarze stowarzyszenia „Młody Mołodycz” poświęcone były opisom świąt, zwyczajów i obrzędów dawnej Galicji; wykorzystano w nich m.in. teksty Oskara Kolberga.

Kalendarz na rok 2016 został wydany w nakładzie 650 egzemplarzy.

Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju „Młody Mołodycz” powstało w 2008 r. Jego celem jest aktywizacja, rozwój i wzmacnianie społeczności lokalnych, w tym wyrównywania szans edukacyjnych, zwiększenia obecności ludzi młodych w życiu publicznym, wspierania współpracy międzypokoleniowej oraz zachowania lokalnych tradycji i kultury.

W tym roku oprócz życia codziennego Polaków, Ukraińców i Żydów przybliżamy też kilku grup etnicznych, m.in. Krakowiaków, Podhalan, Łemków, Bojków, Hucułów, Głuchoniemców, Podolan, Mazurów. Skupiamy się na ich muzyce, języku, literaturze, strojach, obrzędach – powiedział prezes stowarzyszenia „Młody Mołodycz” Łukasz Zagrobelny.

Słowo Polskie, na podstawie informacji PAP, 11.02.16 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code