Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Jubileuszowe Dni Kultury Polskiej w Barze

Jubileuszowe Dni Kultury Polskiej w Barze

W dniach 28 – 30 maja 2021 roku w Domu Polskim w Barze odbyły się XX Jubileuszowe Dni Kultury Polskiej, które zbiegły się z 30. Rocznicą Odzyskania Niepodległości przez Ukrainę.

Wolna Ukraina umożliwiła mniejszościom narodowym pielęgnowanie swojego ojczystego języka, kultury i obyczajów. Dlatego też w pierwszym dniu obchodów jubileuszu odbyło się Międzynarodowe Forum Winniczyzny “Ukraina – nasz wspólny dom”, w ramach którego spotkali się przedstawiciele mniejszości narodowych zamieszkujących obwód winnicki.

Przybyli m.in. przedstawiciele narodowości gruzińskiej, litewskiej, niemieckiej, romskiej, żydowskiej, azerskiej i oczywiście – polskiej. Każdy z nich opowiadał o działalności swojej organizacji. Forum przewodniczyła pani Alicja Ratyńska – prezes Związku Polaków Winniczyzny.

Na forum byli obecni: Konsul Generalny RP w Winnicy pan Damian Ciarciński, Atache Konsularny pan Adrian Browarczyk, Przewodniczący Winnickiej Administracji Obwodowej Sergiej Borzow, Przewodniczący Winnickiej Rady Obwodowej Wiaczesław Sokołowy, Posłanka Rady Najwyższej Ukrainy Iryna Borzowa, mer miasta Bar Wołodymir Sawoluk oraz członkowie i sympatycy Barskiego RKOSP.

Niewątpliwą atrakcją przygotowaną dla uczestników sympozjum i zaproszonych gości, wśród których znalazł się Konsul Generalny RP w Winnicy pan Damian Ciarciński, mer miasta Bar oraz członkowie i sympatycy Barskiego RKOSP, był spektakl słowno – muzyczny zatytułowany “Taras Szewczenko w gronie polskich przyjaciół”. Spektakl ten został przygotowany przez panią Małgorzatę Miedwiediewą we współpracy z działającym w Barze teatrem amatorskim. W rolę prowadzących wcieliły się panie – Małgorzata Miedwiediewa i Tatiana Szarogradzka.

Przedstawienie zostało docenione przez widzów ze względu na wysoki poziom artystyczny i żywiołowe wykonanie swoich roli przez aktorów. Było to ogromne przeżycie zarówno dla widzów jak i samych artystów. To była swoista wędrówka przez nieznane ścieżki życia wieszcza narodowego Ukrainy Tarasa Szewczenki.

>>>XX Dni Kultury Polskiej w Barze na filmie wideo: https://youtu.be/kJZgGKFQyXU<<<

Dom Polski w Barze, 12 czerwca 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code