Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Jubileusz konsekracji biskupiej Jana Purwińskiego w Żytomierzu

Jubileusz konsekracji biskupiej Jana Purwińskiego w Żytomierzu

25 lat temu 4 marca 1991 roku w żytomierskiej katedrze Św. Zofii odbyła się konsekracja biskupa Jana Purwińskiego, który pełnił swoją misję do 2011 roku.

4 marca 2016 roku największy kościół w Żytomierzu znów po brzegi był wypełniony duchowieństwem i wiernymi, którzy przyjechali z różnych stron by rozdzielić radość i wdzięczność Bogu za 55 lat posługi duszpasterskiej Jana Purwińskiego, 25 lat z których on jest biskupem.

Dostojni goście: biskupowie Bronisław Biernacki, Leon Dubrawski, Stanisław Szyrokoradiuk, Witalij Skomarowski, Leon Mały, Jacek Pyl, Markijan Buczek, Piotr Malczuk, gość z Białorusi – abp Tadeusz Kandrusiewicz, metropolita Antoni Dziemianka, przedstawiciele cerkwi prawosławnej kijowskiego patriarchatu, pastorzy, prawie 70 księży, kleryków, sióstr zakonnych koncelebrowali Mszę świętą.
Monsigniore Piotr Tarnawski przeczytał list z gratulacjami od Papieża Franciszka i Nuncjusza apostolskiego Klaudio Gudzerotti.

W kazaniu abp Piotr Malczuk wspomniał o „słowie do Jana” i Jan przyjął to słowo i służył wszędzie, gdzie go prowadził Bóg. Arcybiskup wspomniał o pierwszym tomie kazań biskupa Jana Purwińskiego, który niedawno został opublikowany, co było miłą niespodzianką dla Jubilata.

Po Eucharystii wszyscy zaśpiewali hymn wdzięczności „Te Deum”. Po Liturgii każdy mógł podziękować biskupowi Purwińskiemu. Potok gratulacji trwał do nieskończoności. Biskupowie, przedstawiciele władz i wspólnot parafialnych chcieli przekazać swoje szczere słowa wdzięczności.

Słowo Polskie, K.B.,  zdjęcia: Wieści POLonijne, 05.03.16 r.

 

{morfeo 1131}

{youtube}{/youtube}