Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Józef Łobodowski w fokusie zainteresowania ukraińskich pedagogów

Józef Łobodowski w fokusie zainteresowania ukraińskich pedagogów

Fot. monitor-press

25 marca 2021 r. w Wołyńskim Instytucie Podyplomowego Kształcenia Pedagogicznego odbyło się spotkanie w formacie ogólnoukraińskiego „okrągłego stołu” z okazji 112. rocznicy urodzin Józefa Łobodowskiego (1909-1988), polskiego pisarza z Wołynia, poety, tłumacza i publicysty, który inspirował się i promował kulturę ukraińską w Europie.

To wydarzenie zostało zainicjowane przez Konsulat Generalny RP w Łucku we współpracy z łuckim Uniwersytetem im. Łesi Ukrainki i środowiskiem pedagogicznym Żytomierszczyzny.

Celem spotkania było zainteresowanie nauczycieli wspólnym dziedzictwem historycznym i kulturowym Ukrainy i Polski, w szczególności życiem i twórczością Józefa Łobodowskiego i jego działalnością edukacyjną. Spotkanie zgromadziło ok. 60 uczestników, a udział wziął także dyrektor Instytutu Polskiego w Kijowie Robert Czyżewski.

Z referatem zatytułowanym „Ukraina w życiu i twórczości Józefa Łobodowskiego” wystąpiła profesor Uniwersytetu im. Łesi Ukrainki Swietłana Krawczenko, a historyk Liubow Kotenko przedstawiła prelekcję pt. „Stosunki polsko-ukraińskie w przełomowych momentach historii w twórczości Józefa Łobodowskiego i jej wykorzystanie do nauki historii, literatury i języka polskiego”.
Czyżewski oraz zastępca dyrektora Instytutu Podyplomowego Kształcenia Pedagogicznego, dr nauk historycznych Oleksandr Demianiuk, entuzjastycznie odnieśli się zarówno do wydarzenia, jak i do procesu znajdywania wspólnych punktów dziedzictwa historyczno-kulturowego Polski i Ukrainy.

W okrągłym stole udział wzięli pedagodzy z Wołynia, Rówieńszczyzny, Żytomierszczyzny, Tarnopolszczyzny, Zaporoża, Kijowa i Odessy.

Sergij  Porowczuk  za: vippo.org.ua, 15 kwietnia 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code