Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Jak tropić komunistycznych zbrodniarzy uczył winniczan Jacek Pawłowicz, historyk IPN

Jak tropić komunistycznych zbrodniarzy uczył winniczan Jacek Pawłowicz, historyk IPN

O polskiej instytucji o bardzo szerokich uprawnieniach – Instytucie Pamięci Narodowej opowiedział w Winnicy Jacek Pawłowicz, przedstawiciel pionu edukacyjnego IPN.

Czym się zajmuje IPN, jaki wachlarz czynności – od opracowania danych z archiwum dokumentów UB-NKWD poprzez ściganie zbrodniarzy komunistycznych i nazistowskich i lustrację obecnych polskich urzędników – aż do działalności edukacyjnej – pan Jacek skupił się na historii powstania Instytutu, współpracy z ukraińskimi kolegami w czasach Janusza Kurtyki i dziś.

– Uważam, że u was, na Ukrainie, dużo szybciej i sprawniej powinno dojść do ujawnienia podobnych zbrodni. Oceniam to, obserwując działania dzisiejszego ukraińskiego Instytutu Narodowej Pamięci, z którym teraz opracowujemy wspólny polsko-ukraiński podręcznik historii – mówił historyk.

Po krótkim wykładzie przyszedł czas na pytania. Goście pytali o ekshumacji szczątków ofiar represji komunistycznych (1944-1955) w Polsce, którą przeprowadzano w ostatnich latach w Kwaterze „Ł” na Powązkach, możliwości użycia georadaru w celu poszukiwania tzw. „dołów śmierci” na terenie winnickiego parku rozrywki, ponieważ istnieją obawy, że nie wszystkie zostały odkryte przez Niemców w 1943 roku.

Goście z Polski (razem z Jackiem Pawłowiczem przyjechał także inny historyk z działu edukacyjnego IPN) spotkali się ze starszymi winniczankami, które pamiętają jeszcze jak wyglądał polski cmentarz w Winnicy przed zniszczeniem przez komunistyczne władze, zwiedzili podziemia kościoła Matki Bożej Anielskiej (kapucynów) i przeszli się po południowo-wschodniej części parku im. Gorkiego, zaglądając przez szczeliny do grobów z trumnami Polaków, pochowanych w XIX-na pocz. XX w. – aż do miejsca, gdzie Niemcy dokonali pokazowej ekshumacji kilku tysięcy osób, zamordowanych przez NKWD w latach 1937-41.

Przedstawiciel Polskiego IPN przekazał na ręce prezesa winnickiego Stowarzyszenia „Kresowiacy” płytę DVD z filmem „Śmierć Rotmistrza Pileckiego” – fascynującą opowieść o jednym z najbardziej oddanych Ojczyźnie „żołnierzy wyklętych”. Jacek Pawłowicz zaproponował, by pokaz tego filmu zorganizowano we wszystkich organizacjach polskich w Winnicy, by miejscowi Polacy dowiedzieli się, jak w powojennej Polsce ich rodacy sprzeciwiali się reżimowi komunistycznemu, pozostając do końca wierni Bogu, Honorowi, Ojczyźnie.

Jerzy Wójcicki, 11.10.15 r.

 Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code