Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Jak rozumieć sztukę współczesną

Jak rozumieć sztukę współczesną

Leszek Karczewski w trakcie wykładu w KijowieO tym jak interpretować sztukę współczesną opowiedział w Kijowie mieszkańcom ukraińskiej stolicy dr Leszek Karczewski (Muzeum Sztuki Współczesnej w Łodzi) w ramach realizacji programu oświatowego „Miejsca. Laureaci premii Malewicza” w dniach 20-21 czerwca.

Oprócz tematycznych ekspozycji w Muzeum Narodowym Sztuki Pięknej, w ramach programu odbyły się lekcje na temat współczesnego Artu oraz warsztaty dla dzieci. Lekcja, prowadzona przez Karczewskiego w dużej części była poświęcona najstarszemu w Europie Muzeum Sztuki Współczesnej, który znajduje się w Łodzi. Koncepcja tego muzeum zupełnie różni się od klasycznego punktu widzenia na sztukę, jego pracownicy, tworząc ekspozycje zrezygnowali z tradycyjnych kanonów artystycznych. Nacisk jest postawiony na indywidualizm, on dominuje nad kolektywnym odbiorem rzeczywistości…

W kolejnej części kijowskich warsztatów Leszek Karczewski opowiedział o realizowanych przez jego placówkę projektach oraz o tym, że sztuka musi być dostępna dla wszystkich a nie tylko wyłącznie dla osób bardzo utalentowanych. Jego idea polega na dołączeniu do twórczości jak największą ilość osób, nawet tych, którzy dotychczas nie wykazali się umiejętnościami artystycznymi. Oprócz tego gość z Polski opowiedział o typowych błędach w pedagogice sztuki.

– Każda interpretacja jest związana z kontekstem, dlatego dewizą współczesnego artu jest „Jakim jestem – tak i rozumiem” – punkt widzenia polskich artystów często różni się od punktu widzenia ich ukraińskich kolegów. Leszek Karczewski spróbował zmienić podejście do sztuki w celu przybliżenia jej tworzenia przeciętnemu Ukraińcowi a nie tylko wąskiemu gronu absolwentów Akademii Sztuk Pięknych.

Bardzo twórczo podeszli organizatorzy dziecięcych warsztatów, które też odbyły się w ramach programu „Miejsca. Laureaci premii Malewicza” następnego dnia. Wszyscy młodzi artyści tworzyli własne dzieła, prezentując indywidualne podejście do jednakowych tematów.

Oksana Płachotniuk, bwp

 

 


 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code