Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Jak dobrze mieć sąsiada

Jak dobrze mieć sąsiada

Bitwa Truskawkowa w KorycinieW ramach projektu „Ukraiński szlak samorządności”, dofinansowanego z pieniędzy Polsko- Kanadyjskiego Funduszu Wsparcia dla Demokracji, delegacja z nowo utworzonej w skutek połączenia kilku mniejszych miejscowości sewerynowskiej gromady terytorialnej rejonu żmeryńskiego w obwodzie winnickim, przez tydzień poznawała, jak funkcjonują w Polsce samorządy terytorialne.

Bogaty program pobytu obejmował zwiedzanie obiektów infrastruktury oświatowej, społecznej, kulturalnej i technicznej gminy Korycin, zapoznanie się ze współpracą sąsiednich gmin w dziedzinie zagospodarowania odpadów komunalnych oraz marketingu turystycznego, opartego na tradycjach regionu podlaskiego. Na przykładzie gospodarstwa „Tatarska Jurta” w Kruszynianach, prowadzonego przez autentyczną tatarską rodzinę, przedstawiono rozwój i możliwości agroturystyki w województwie podlaskim. Jeśli chodzi o tradycyjny produkt regionalny, to warto wspomnieć o słynnej historii sukcesu serów korycińskich. Zarejestrowany jako produkt regionalny w Brukseli, ser koryciński jest sprzedawany nie tylko na terenie całej Polski,  lecz także w Unii Europejskiej.

Uczestnicy mieli okazję wziąć udział w zebraniu Rady Gminy Korycin w dniu udzielenia absolutorium wójtowi Mirosławowi Lechowi, czyli sprawozdania z wykonania budżetu gminy za 2014 rok.

Pod czas spotkania w Suchowoli gościom z Ukrainy przedstawiono program „Lider” którzy służy przykładem organizacji Lokalnych Grup Działania. Oprócz miejscowych projektów w oparciu na współpracę transgraniczną zostały zrealizowane także inne projekty, o czym uczestnicy z Ukrainy dowiedzieli się już na Litwie pod czas spotkania z Litewską Lokalną Grupą Działania. Innym istotnym obszarem brakującym w tej chwili ukraińskim gromadom jest stworzenie Ochotniczej Straży Pożarnej, która wraz z państwową Strażą ma za zadanie gaszenie pożarów, ale oprócz pełnienia tej funkcji, udziela pomocy przy miejscowych zagrożeniach, w tym również przy wypadkach na drogach.

W ostatnim dniu pobytu delegacji z obwodu winnickiego odbyły się Dni Truskawki – impreza, pod czas której organizowany jest między innymi konkurs na największą truskawkę, najsmaczniejsze ciasto, etc. Najbardziej oczekiwaną zabawą pozostaje jednak Wielka Ogólnopolska Bitwa Truskawkowa, ktora w tym roku odbyła się już po raz 20. Amunicją dla bitwy posłużyła jedynie truskawka, a drużynę Korycina poprowadził „do boju”  osobiście wójt gminy. Do składu drużyny przeciwnika należała delegacja z Ukrainy i Włoch, dzięki czemu otrzymała ona nazwę „Reszta świata”. O zwycięzcy bitwy decydowali goście festynu, w rezultacie czego wygrała „Reszta świata”.

Podczas powrotu do domu członkowie winnickiej delegacji mieli czas na rozmowy o przyszłości samorządu terytorialnego na Podolu w porównaniu z funkcjonowaniem samorządów w Polsce. Miejmy nadzieję, że ten pobyt gości z Ukrainy w Polsce przełoży się na realne sprawy i zaprezentuje Polsce i innym krajom świata, że Ukraina umie i chce przeprowadzić długo oczekiwane reformy.

Inna Sandiuk dla „Słowa Polskiego”, 07.07.15 r.