Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Integracja przez śpiew

Integracja przez śpiew

W ostatnią niedzielę października w bibliotece Timiriaziewa dwie woluntariuszki z Polski i Ukrainy, Katarzyna Gach i  Julia Winnickaja, pracujące w Winnicy, zorganizowały wieczór polsko-ukraińskiej piosenki, podczas którego w atmosferze biesiady za wspólnym stołem bawili się mieszkańcy Winnicy, uczestnicy Polskiego Klubu, prowadzonego przez jedną z nich.

Impreza odbyła się w formacie nieformalnego spotkania przyjaciół, którzy zebrali się by pośpiewać i rozluźnić we wspólnym gronie. Katarzyna i Julia specjalnie dobrały taki repertuar, który zaprezentował wspólne korzenie obydwu kultur – polskiej i ukraińskiej. Kolejnym zadaniem i zarazem wyzwaniem była nauka języka polskiego na przykładzie tekstów polskich piosenek. Każdą piosenkę tłumaczono. Pod  koniec spotkania najaktywniejsi jego uczestnicy otrzymali nagrody – książki o leksykonie muzycznym Kielecczyzny.

W Winnicy mało kto wie o Maryli Rodowicz czy Lwowskich Batiarach, przedstawicielach polskiej subkultury na Kresach. Organizatorki zaprezentowały gościom także współczesne brzmienie polskiej muzyki i obiecali, że takie imprezy na stale zagoszczą w życiu kulturalnym miłośników kultury polskiej Podola.

Współorganizatorami wieczoru polsko-ukraińskiej piosenki była winnicka organizacja społeczna „Europejskie Centrum Informacji Kreatyw” oraz zarząd Biblioteki im. Timiriaziewa.

Wiktoria Draczuk

GK

 


 

 


 


 


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code