Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Instytut Pamięci Narodowej uruchomił portal „Archiwum Pełne Pamięci”

Instytut Pamięci Narodowej uruchomił portal „Archiwum Pełne Pamięci”

Polski Instytut Pamięci Narodowej uruchomił 19 maja portal „Archiwum Pełne Pamięci”. Ten projekt, wyniki którego można będzie zobaczyć na stronie  www.archiwumpamieci.pl, ma na celu poszukiwanie i zabezpieczanie dokumentów dotyczących najnowszej historii Polski.

Na nowym portalu IPN (www.archiwumpamieci.pl) będzie można również zapoznać się z już przekazanymi już do archiwum Instytutu bezcennymi kolekcjami spuścizn i dokumentów. – Chcemy, aby każdy okruch naszej historii został uratowany – mówił prezes IPN dr Jarosław Szarek podczas konferencji inaugurującej nowy projekt i portal Instytutu – Archiwum Pełne Pamięci.

– Zwracamy się także do Polonii i do osób, które nie mówią po polsku, ale mogą mieć dokumenty dotyczące historii Polaków w swych zbiorach. Będziemy prowadzić kampanię informacyjną także w mediach zagranicą, rozmowy na ten temat odbyły się już w Londynie, zamierzamy też zainteresować nimi dziennikarzy w USA – zapowiedział dr Szarek.

Teresa Gallewicz-Dołowa z Archiwum IPN, prezentując nowy portal, opowiedziała o niezwykłych rodzinnych historiach, jakie już można poznać za jego pośrednictwem. To m.in. zbiór dokumentów i pamiątek dotyczących rodziny Komierowskich. Przekazane IPN dokumenty pokazują losy członków tej rodziny na przestrzeni niemal 100 lat – od czasów carskiej Rosji, poprzez Wielką Wojnę, odrodzenie niepodległej Polski, II wojnę światową, po czasy „Solidarności” i upadku systemu komunistycznego.

Portal ma być więc rodzajem centrum informacyjnego, w jaki sposób można do IPN przekazać materiały archiwalne, fotografie, różnego rodzaju pamiątki. „Na portalu prezentujemy już kilka przykładowych kolekcji, które trafiły do naszego zasobu. Zamieszczamy także informacje, sposób w jaki można do nas te dokumenty przekazywać. Można się z nami kontaktować drogą mailową, telefonicznie czy osobiście. Zależy nam by dotrzeć do wszystkich osób będących w posiadaniu materiałów archiwalnych, które nie mają potrzeby przechowywania ich w swoich domach” – powiedziała dyrektor Archiwum IPN Marzena Kruk.

Słowo Polskie na podstawie informacji PAP, 22.05.17 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *