Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » III Forum Młodych Polaków w Iwano-Frankiwsku

III Forum Młodych Polaków w Iwano-Frankiwsku

W ciągu 5-9 grudnia 2017 roku Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku już po raz trzeci zorganizowano Forum Młodych Polaków.

W tym roku to odbyło się we miejscowości Bolszowce, gdzie przyjechali aktywna młodzież polska i polskiego pochodzenia w wieku 17-35 lat z różnych organizacji polskich na Ukrainie. Żytomierz reprezentowali Studencki Klub Polski, Zjednoczenie Szlachty Polskiej oraz Żytomierskie Polskie Centrum Edukacji i Nauki.

Najważniejszym celem tego Forum było umacnianie kontaktów pomiędzy młodymi Polakami oraz osobami polskiego pochodzenia, działającymi w organizacjach polskich na Ukrainie oraz rozwinięcie idei wspólnoty i wartości wspólnego dzieła.

Pierwszy dzień zaczął się od uroczystego otwarcia III Forum, chwilą wspomnień II Forum oraz poznaniem uczestników. Każdy dzień miał nowe hasło oraz refleksje związane z tym. Trenerzy (Natalia i Jacek Dębczyński) przygotowali dużo informacji o spełnianiu w biznesie, w pracy publicznej, samorządności lokalnej, w aktywności organizacji pozarządowych i t.d. W ostatnich dniach uczestnicy pracowali nad zadaniem specjalnym: przygotowaniem programu dla wieczoru 8 grudnia. To była rozrywka, pożegnanie, chwila wspomnień oraz ostatnia refleksja po spędzanych dniach na Forum. Oraz w ostatnich dniach uczestnicy mieli okazję spotkać się z dziennikarzami Polskiego Radia Rzeszów a TV Kurier Galicyjski i opowiedzieć o swoich wrażeniach z Forum.

9 grudnia o godzinie 9 wszyscy uczestnicy wyjechali z powrotem do Stanisławowa, gdzie pracowali z gośćmi specjalnymi: senatorem, zastępcą Przewodniczącego Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za granicą Panem Arturem Warzochą, wicekonsulem Konsulatu Generalnego RP we Lwowie Panem Rafałem Kocotem, prezesem Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie, jaka w tym roku obchodzi 25-lecie działalności Pani Emilią Chmielową.

Wszyscy uczestnicy zaprezentowali własne mini-projekty, które będą dofinansowane przez CKPiDE i różne organizacji polonijne na Ukrainie. Ostatni do 15 lutego 2018 roku w swoich miastach (Borodianka, Energodar, Kijów, Koziatyn, Lwów, Żytomierz i innych) będą ich realizowały.

Pod koniec dnia odbyło się podsumowanie III Forum Młodych Polaków: wspólne refleksje, wręczenie certyfikatów, sesja zdjęciowa oraz pożegnanie uczestników.

Tatiana Archypczuk, Studencki Klub Polski, 14.12.17 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code