Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Nauka, sztuka, inne » Idziesz do ukraińskiego szpitala po pomoc? Nie zaraź się!

Idziesz do ukraińskiego szpitala po pomoc? Nie zaraź się!

Pobrano z http://www.vinnitsa.info/news/ Statystyka Światowej Organizacji Zdrowia szokuje: z zakażeniem po odwiedzeniu ukraińskich zakładów medycznych wychodzi każdy czwarty pacjent. 70% wypadków, gdy pacjenci zarażają się w szpitalach – to brudne ręce personelu medycznego. Przyczynami reszty 30%, tak nazywanych, „szpitalnych infekcji” jest niesterylność albo po prostu nieuwaga medyków.

Pierwszą na liście „szpitalnych infekcji” znajduje się pseudomonas aeruginosa (bakteria, która ma bardzo wysoką odporność na antybiotyki), za nią – gronkowiec (patogenne bakterie, które powodują ropne procesy prawie we wszystkich tkankach), zapalenie wątroby typu B (choroba, która często staje się chroniczną) i zapalenie wątroby typu С (śmiertelna choroba).

Do ukraińskich szpitalów w ubiegłym roku zwróciło się blisko 30 mln. osób. To znaczy, że 7,5 mln. pacjentów, mogą być być nosicielami chorób zakaźnych i nie wiedzieć o tym. Dyrektor centrum monitoringu chorób Lubow Nekrasowa zauważa, że największe niebezpieczeństwo to ręce personelu medycznego: „Nie wszyscy korzystają z jednorazowych rękawiczek. I nie każdy je posiada”.

Prezydent rady z ochrony praw pacjentów Wiktor Serdiuk mówi, że szpitale często kupują zaświadczenia o dezynfekcji zamiast samej dezynfekcji”. Uchwała Gabinetu Ministrów, która obowiązuje z ubiegłego roku, nie pozwala przeprowadzać  kontroli w medycznych zakładach częściej, niż raz do roku. Wcześniej, odbywały się one co trzy miesiące.

Krystyna Bej

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code