Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Historia Żytomierza pędzlem malowana

Historia Żytomierza pędzlem malowana

W dniu 14 maja w ramach obchodów Dni Europy, w Budynku Kultury Ukraińskiej w Żytomierzu, odbyło się otwarcie wystawy pt. „Historia pędzlem malowana”.

Ekspozycja poświęcona została zapomnianej historii Żytomierza. Na otwarciu wystawy głos zabrali Konsul Generalny RP w Winnicy Damian Ciarciński oraz Natalia Iszczuk, prezes „Związku Szlachty Polskiej”. W swoim przemówieniu, Pan Konsul wspominał, że „Żytomierz jest miejscem, w którym historie wielka i mała przeplatały się szczególnie intensywnie. Po upadku Rzeczypospolitej to miasto nadal było ważnym ośrodkiem życia polskiego na Kresach, podporą dla powstańców, ale także miejscem intensywnego życia kulturalnego i duchowego przez cały okres zaborów. Będziemy również pokazywać tą wystawę w innych miastach, aby jak najwięcej ludzi mogli ją zobaczyć!”.

Obrazy żytomierskiego malarza Jurija Dubinina zostały wykonane na zamówienie Polskiego Centrum Medialnego „Jagiellonia”. Projekt finansowany ze środków Konsulatu Generalnego RP w Winnicy. Wystawa będzie czynna do 30 maja.

Na wystawie, również byli obecni prezesi organizacji polskich Żytomierza, uczniowie szkółek sobotnich.

Dzieła żytomierskiego malarza Jurija Dubinina można zobaczyć na stronie Pamięć historyczna – www.pamiec-historyczna.net/zytomierz-historia…/

Walentyna Jusupowa, zdjęcia: FB, 19 maja 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code