Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Historia Ireny Sandlerowej została przypomniana w Kijowie

Historia Ireny Sandlerowej została przypomniana w Kijowie

Instytut Polski w Kijowie zaprezentował 16 kwietnia film „Historia Ireny Sendlerowej”. W wydarzeniu wzięła udział córką Ireny Sendlerowej – Janina Zgrzembska.

Film został zrealizowany na podstawie unikalnych wywiadów z tytułową bohaterką, zarejestrowanych w ostatnich dniach jej życia. W filmie Sendlerowa opowiada o swojej działalności, celem której było ratowanie życia najbiedniejszych żydowskich dzieci z warszawskiego getta. Nadawanie nowych tożsamości, fałszowanie dokumentów, sposoby wyprowadzania dzieci za mury oraz umieszczanie ich w domach Polaków, zostało zobrazowane przy pomocy filmowych materiałów archiwalnych z Polski, Stanów Zjednoczonych i Rosji, wzbogaconych o sekwencje fabularne.

Dyrektor Instytutu Polskiego w Kijowie Bartosz Musiałowicz powiedział, że o faktach pomocy Polaków Żydom podczas II wojny światowej należy opowiadać poza granicami Polski. Dodał, że Irena Sendlerowa jest symbolem tego, że okupacja nie złamała ducha Polaków i motywowała ich na okazywanie pomocy nie tylko samym sobie.

„Działalność Ireny Sendlerowej, Polki, która w czasie II wojny światowej ratowała Żydów, jest symbolem wielkiego ruchu w Polsce, świadczącym o tym, że okupantowi nie udało się zniszczyć ducha Polaków, którzy pomagali nie tylko sobie, ale i innym. Tego typu postawy warto pokazywać w każdym kraju” – podkreślił.

Córka Sendlerowej mówiła po projekcji, że jej matka nie lubiła, kiedy nazywaną ją bohaterką. „Bohater to człowiek, który jest z karabinem na froncie. Mama robiła to, co robić należało – zaznaczyła.

Irena Sendlerowa została uhonorowana tytułem Sprawiedliwej wśród Narodów Świata. Zmarła w 2008 r. w wieku 98 lat. Zgodnie z decyzją Sejmu RP rok 2018 został ustanowiony rokiem Ireny Sendlerowej.

Sergij Porowczuk, 23.04.18 r.

lp

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code