Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Gotowi dzielić się radością z gośćmi z Polski

Gotowi dzielić się radością z gośćmi z Polski

W dniu 19 stycznia 2016 roku w Domu Polskim w Barze gościła dwunastoosobowa delegacja z Polski na czele z senatorem Stanisławem Gogaczem z udziałem Konsula Generalnego RP w Winnicy Tomasza Olejniczaka oraz konsula do spraw Polonii i Polaków Krzysztofa Rosińskiego.

Celem wizyty było spotkanie z miejscową wspólnotą polską oraz przekazanie najbardziej potrzebującym paczek żywnościowych w ramach XVI edycji akcji charytatywnej „Polacy Rodakom”.

W słowie skierowanym do Polaków, mieszkających w Barze, senator Gogacz podkreślił, że oprócz wartości materialnej paczki te mają znaczenie symboliczne sprowadzające się do emocjonalnej i duchowej łączności Polaków zamieszkałych na Ukrainie z rodakami z Polski.

Prezes Honorowa Barskiego Rejonowego Kulturalno – Oświatowego Stowarzyszenia Polaków im. Konfederatów Barskich pani Małgorzata Miedwiediewa przypomniała o olbrzymim wkładzie państwa polskiego w powstanie Domu Polskiego w ich mieście i zapewniła, że tak duża inwestycja z całą pewnością służyć będzie nie tylko społeczności miasta Bar, ale również całemu Podolu.

Spotkanie, które odbyło się w ciągle jeszcze świątecznej atmosferze sali widowiskowej nowo powstałego obiektu, uprzyjemnił występ chórów „Młode Liście” i „Cantica Anima” działających przy Barskim RKOSP, we wtorkowym repertuarze których znalazły się kolędy i pastorałki polskie.

Goście, wśród których byli dyrektorzy szkół, kuratorzy oświaty oraz przedsiębiorcy – sponsorzy akcji „Polacy Rodakom”, mieli okazję zwiedzić Dom Polski w Barze i zobaczyć mały fragment jego działalności w postaci zajęć choreograficznych zespołu folklorystyczno – etnograficznego „Aksamitki” oraz uczestniczyć w lekcji języka polskiego. W czasie rozmowy z młodymi tancerzami dało się wyczuć nić porozumienia i swobodną atmosferę, którą ułatwiła dobra znajomość języka polskiego jaką wykazała się barska młodzież.

Małgorzata Michalska, skierowany przez ORPEG nauczyciel języka polskiego przy Barskim RKOSP, 22.01.16 r.

 
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code