Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Futurystyczny portal połączył mieszkańców Lublina i Wilna

Futurystyczny portal połączył mieszkańców Lublina i Wilna

Jak informuje „Gazeta Wyborcza”, na placu Litewskim stanął futurystyczny obiekt, przypominający wirtualne drzwi. To portal, który pozwala na wzajemną obserwację oraz nawiązanie kontaktu w czasie rzeczywistym z mieszkańcami Wilna.

Portal jest czymś w rodzaju biletu do podróży w czasie. Instalacja poprzez kamery i duży okrągły ekran przekazuje za pośrednictwem łącza internetowego obraz między Lublinem i Wilnem.

„Projekt, który integruje i wzbudza świadomość jedności, pozwala nam na wzajemną obserwację oraz nawiązanie kontaktu w czasie rzeczywistym. Spowoduje on zjednoczenie się miast, zachęci do poznania nowych ludzi i kultur, a także będzie miejscem na dialog, przez co staniemy się sobie bliżsi” – wyjaśnia Alina Sheyda z Ośrodka Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych „Rozdroża”.

Głównym założeniem inicjatywy było stworzenie platformy komunikacji dla przechodniów, ale również dla instytucji i organizacji. Portal daje możliwość pokazania w stolicy Litwy lubelskich projektów oraz interaktywnych działań po obydwu stronach.

Jak podkreślają pomysłodawcy, dzięki wykorzystaniu nowych technologii mieszkańcy mogą doświadczyć wyjątkowego uczucia, zwanego overview effect.

Projekt zrealizowało miasto Lublin we współpracy z Urzędem Miasta Wilna i litewską Fundacją Benediktas Gylys oraz Ośrodkiem Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych „Rozdroża”.
Wkrótce powstaną kolejne portale, które połączą Wilno z Rejkiawikiem oraz Wilno z Londynem.

Walentyna Jusupowa za: lublin.wyborcza.pl, 6 czerwca 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code