Jesteś tutaj: Home » Без рубрики » Forum młodzieżowe dla chętnych współpracy i nowej wiedzy w Żytomierzu

Forum młodzieżowe dla chętnych współpracy i nowej wiedzy w Żytomierzu

W dniach 15-17 października w Żytomierzu odbyło się Forum Młodzieżowe „GŁOS MŁODZIEŻY W MIĘDZYNARODOWYM DIALOGU”.

Do udziału w spotkaniu zaproszono młodzież z różnych obwodów Ukrainy (rówieńskiego, winnickiego, ługańskiego i żytomierskiego) oraz Polski.

Głównym celem Forum jest realizacja wstępnych inicjatyw młodzieży obu krajów w zakresie planowania i budowania Międzynarodowej platformy do otwartego i stałego dialogu, trwałego wzajemnego porozumienia oraz mocnej współpracy między sobą.

Przez trzy dni młodzież miała możliwość prowadzenia swobodnej dyskusji na interesujące tematy przyszłości z przedstawicielami władz lokalnych Żytomierza i organizacji pozarządowych w celu formowania zdolności do osiągnięcia swoich celów. W ramach Forum odbyły się szkolenia, które zapewnili niezbędną wiedzę i umiejętności dla młodzieży. Szkolenia prowadził doświadczony certyfikowany mediator, członek Narodowej Asocjacji Mediatorów Ukrainy, trener ds. zapobiegania przemocy, trener ds. partnerstwa sportowego na rzecz zmian społecznych Witalij SKOROCHOD. Dużo rozmawialiśmy z młodzieżą o pojęciach „Spojrzenia i fakty”, o konfliktach jako fenomenu i zasobu. Szkolenia odbywały się w Centrum Artystycznym „Gnatyuk Art Center”.

W czasie Forum na wszystkich uczestników czekała niespodzianka – wszyscy otrzymali książkę autorstwa Witalija Skorochoda „Dość realnie, aby było prawdą”. Dziękujemy Panu Witalemu za taką niespodziankę.

W drugim dniu Forum, grypa wyjechała do Centrum Kulturalno-Artystycznego „Poliska chata” (Horodskie, rejon korostyszowski), gdzie w ramach tematu Forum, rozmawialiśmy o wspólnych tradycjach Ukraińców i Polaków. Dziękujemy serdecznie dla Dyrektor Centrum Pani Inni WELICZKO i Panu Juriju KAMYSZNOMU za przepiękną atmosferę, bardzo poznawcze spotkanie.

Zwiedzając Muzeum Starożytności na Żytomierskim Uniwersytecie im. Iwana Franki, również rozmawialiśmy o wspólnych tradycjach pobytu Ukraińców i Polaków. W tym Muzeum zebrano wielką kolekcję unikatowych starych rzeczy, którzy byli i zostają integralną częścią życia Ukraińców i Polaków oraz innych narodowości, które zamieszkiwały w różne czasy na Żytomierszczyźnie. Dyrektor Muzeum Pani Maria MASŁOWSKA zapoznała nas z różnym stylem haftowania, zwracając wielką uwagę na to, że haftowanie jest kodem nacji, dla tego każdy kraj ma swoje kolory, swój styl, swoje tradycji.

W centrum konferencyjne na Uniwersytecie uczestników Forum przywitała Rektor Uniwersytetu pani Galyna KYRYCZUK. Pani Rektor dużo mówiła o współpracy polsko-ukraińskiej między uczelniami dwóch krajów, o stałym rozwoju Uniwersytetu. Dalej głos zabrała Dyrektor Domu Polskiego w Żytomierzu dr Irena PERSZKO, opowiadając o działalności polskich organizacji w Żytomierzu i obwodzie oraz o współpracy polsko-ukraińskiej.

Trzeci dzień Forum Młodzieżowe, również miało ważny i znaczący charakter. Uczestnicy Forum poprzez połączenie online mieli możliwość porozmawiać z przedstawicielami Litewsko-Polsko-Ukraińskiej Brygady imienia Wielkiego Hetmana Konstantego Ostrogskiego, zapoznać się z jej działalnością, która jest przykładem współpracy o porozumienia między trzema krajami. Z całego serca dziękuję dla dowódcy Brygady płk Dmytra Bratishko za możliwość współpracy.

W spotkaniu z przedstawicielami Litewsko-Polsko-Ukraińskiej Brygady wzięła udział zastępca attache obrony przy Ambasadzie RP na Ukrainie płk Agnieszka Malczewska oraz burmistrz miasta Żytomierza Pan Sergij Suchomlyn. Spotkanie odbyło się w Centrum prasowym Żytomierskiej Rady Miejskiej.

Dalej Forum Młodzieżowe przeniosło się do Gnatyuk Art. Center, gdzie wszyscy uczestnicy wzięli udział w otwarciu wystawy fotograficznej „Polskie ślady na Żytomierszczyźnie”.

Dziękuję wszystkim uczestnikom za udział w Forum, wszystkim kto przyczynił się do organizacji tego przedsięwzięcia oraz dziękuję wszystkim naszym partnerom.  Życzę nam wszystkim, aby niezależnie od sytuacji, pragnęliśmy do prowadzenia dialogu, do porozumienia i aby zawsze pamiętali hasło Litewsko-Polsko-Ukraińskiej Brygady „trzy punkty widzenia, jeden cel”.

Organizatorem Forum jest Studencki Klub Polski w Żytomierzu. Partnerami Forum wystąpiły – Żytomierska Rada Miejska i Żytomierski Państwowy Uniwersytet Imienia Iwana Franki. Projekt objęty wsparciem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach wsparcia Polonii i Polaków za granicą przez Fundację „Pomoc Polakom na Wschodzie”.

Walentyna Jusupowa, Studencki Klub Polski, 20 października 2020 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code