Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Forum międzynarodowe „Demokracja elektroniczna jako źródło zmian” w Winnicy

Forum międzynarodowe „Demokracja elektroniczna jako źródło zmian” w Winnicy

W dniach 30 czerwca – 1 lipca w winnickim hotelu „Optima” odbywało się Forum „Demokracja elektroniczna jako źródło zmian”, organizowane przez NGO: „Podolska Agencja Rozwoju Regionalnego”.

Wśród zaproszonych gości Forum znaleźli się czołowi eksperci z dziedziny elektronicznej samorządności zarówno w sektorze państwowym i publicznym z Polski, Mołdowy i Stanów Zjednoczonych, samorządowcy, działacze społeczni i informatycy, posiadający odpowiednie kwalifikacje i kompetencję.

Najwięcej takich ekspertów przybyło z Polski. Słowo powitalne za pośrednictwem nagrania wideo do uczestników spotkania wygłosił deputowany do Europarlamentu Michał Boni, który podkreślił, że wprowadzenie demokracji elektronicznej jest ważnym aspektem dla Ukrainy na drodze do modernizacji, udoskonalenia i prowadzenia nowych standardów komunikacji. Jego wypowiedź poparła i uzupełniła przedstawicielka firmy TechSoup Europe Paulina Sobieszuk.

Po krótkiej przerwie wszyscy uczestnicy Forum przeszli do pracy w ramach oddzielnych paneli tematycznych. Oprócz uczestników z Ukrainy i Mołdowy w roli panelistów wystąpili także przedstawiciele polskiej Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego (FRSI). Jan Ekwa zaprezentował wykład pt.: „Sieci społecznościowe w kontekście demokracji elektronicznej” a Patryk Betczer opowiedział o „Instrumentach partycypacji elektronicznej”. Drugi prelegent podał przykład otrzymania dofinansowania na własne projekty społeczne z elektronicznych źródeł. Okazuje się, że w Warszawie mieszkańcy jednego z bloków postanowili zmienić zwykłe szare schody w ciekawy kolorystycznie obiekt artystyczny. Pieniądze na ten cel zebrali w następujący sposób – nagrali piosenkę, wrzucili ją w iCloud i za miesiąc pomysł został w pełni zrealizowany. – Trzeba umieć korzystać ze źródeł, które leżą wprost pod nogami – podkreślał Betczer.

W kolejnej przerwie uczestnicy Forum mogli zobaczyć wystawę nowoczesnych rozwiązań w IT-technologiach, opracowanych w Winnicy, między innymi – elektroniczne wyświetlacze dla sterowania kolejką w centrach obsługi, makro- i minidrony, drukarkę 3D i 3D-długopis.

Drugi dzień Forum podzielono na dwie części. Tematem pierwszego były „Innowacje dla regionów: doświadczenie władz municypalnych w dziedzinie e-demokracji”. Nad wyświetlaniem tego tematu skupili się przedstawiciele Winnickiej Rady Miasta, Przedsiębiorstwa Komunalnego z miasta Kremenczuk, Centrum „Ejdos” oraz gość z Polski – przedstawicielka portalu MamyPrawoWiedziec.pl Magdalena Wnuk, która opowiedziała, jak w Polsce udało się wprowadzić demokrację elektroniczną.

Drugie posiedzenie plenarne pt.: „Technologie innowacyjne i załączenie do współpracy mieszkańców” rozpoczęła kolejna przedstawicielka FRSI Beata Lenczuk-Bachmińska.

– Demokracja potrzebuje dialogu. Nie można wprowadzać elektroniczne systemy, e-demokrację, nie komunikując z ich bezpośrednimi użytkownikami – mieszkańcami jednostek samorządowych – powiedział podczas Forum wykonawczy dyrektor NGO: „Podolska Agencja Rozwoju Regionalnego”.

Forum „Demokracja elektroniczna jako źródło zmian” zostało organizowane przy wsparciu Fundacji Charlesa Stewarta Motta i szwajcarsko-ukraińskiego programu EGAP. Główni partnerzy Forum – Rada Miasta Winnicy, organizacja społeczna „OPORA”, Państwowa Agencja z pytań – e-samorządności Ukrainy oraz koalicja ekspertów i działaczy społecznych „Reanimacyjny Pakiet Reform”.

Wiktoria Draczuk, 08.07.16 r.

{morfeo 1209}

{youtube}{/youtube}