Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Finał Szkoły współpracy „Uczeń-Rodzic-Nauczyciel”

Finał Szkoły współpracy „Uczeń-Rodzic-Nauczyciel”

Wyniki projektu prezentuje Anna Radzichowska z JakuszyniecW dniach 2-4 grudnia w Winnicy, Chmielnickim i Żytomierzu odbyły się spotkania, podsumowujące dwumiesięczne warsztaty integracyjne pod tytułem „Szkoła współpracy Uczeń-Rodzic-Nauczyciel”.

Po opieką doświadczonych trenerów z Polski – Zofii Domaradzkiej, Marty Wołosiewicz i Andrzeja Pery ponad 200 uczestników uczyło się efektywnego współdziałania między dziećmi, ich rodzicami i nauczycielami w dziedzinie nauki języka polskiego.

Ukraińską część warsztatów kurowały lokalne edukatorki i edukatorzy, które wcześniej wzięli udział w kilku szkoleniach na terenie Polski. Polskie szkoły sobotnio-niedzielne na terenie obwodu winnickiego znajdowały się w ramach projektu pod opieką Łarysy Kowalenko, Leny Semenowej oraz Łarysy Andronik. Podczas kilku spotkań integracyjnych przedstawiciele szkółek polskich zdobywały potrzebne doświadczenie a w drugiej połowie listopada na praktyce musieli wykazać się otrzymaną wiedzą przy realizacji konkretnych mini-projektów.

Pierwsze podsumowujące spotkanie odbyło się 2 grudnia w Akademii Nieprzerywalnej Oświaty. Prezentację własnych prac przygotowały ekipy z Koziatynia, Jakuszyniec, Uładówki i Winnicy. Niestety z powodu złej pogody i nieprzejezdnych dróg nie wszystkie zespoły zdołały dotrzeć na spotkanie z Andrzejem Pery, Zofią Domaradzką oraz Martą Wołosiewicz.
Wszystkie prezentacje, przedstawione na spotkaniu, były bardzo dobrze przygotowane. Jedną z najciekawszych prac przedstawiła Anna Radzichowska z Jakuszyniec, która opowiedziała o mikołajkowej imprezie, przygotowanej w ramach warsztatów oraz zaprezentowała dwumetrowy plan działań szkoły na rok 2017. Goście z Koziatynia opowiedzieli o swojej szkółce, uczniami której jest ponad 180 uczniów oraz o miłej atmosferze, która towarzyszyła wszystkim zajęciom podczas realizacji projektu. Tetiana Masłowa pokazała piękne zdjęcia z warsztatów w Uładówce a Wiktoria Draczuk ze Stowarzyszenia „Kresowiacy” zaprezentowała relację z imprezy niepodległościowej oraz opowiedziała o przygotowaniach do Mikołajek w ramach projektu Szkoły współpracy „Uczeń-Rodzic-Nauczyciel”.

Następnie w nieformalnej i przyjaznej atmosferze drugą część spotkania poprowadziła Zofia Domaradzka, która zaprosiła do dialogu i dyskusji wszystkich obecnych.

Podobne spotkania, podsumowujące Szkołę współpracy odbyły się w Chmielnickim oraz Żytomierzu.

Warsztaty odbyły się w ramach projektu „Biało czerwone ABC – rozwój edukacji polskiej na Ukrainie”, którym opiekuje się Fundacja „Wolność i Demokracja” w ramach sprawowania opieki Senatu na Polonią i Polakami za granicą.

Słowo Polskie, 04.12.16 r.