Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Finał „Szkoły Polonijnych Liderów” w Żytomierzu

Finał „Szkoły Polonijnych Liderów” w Żytomierzu

Źródło: zszpol.blogspot.com31 stycznia uczestnicy projektu „Szkoła Polonijnych Liderów Lokalnych 2015” otrzymali w Żytomierzu certyfikaty ukończenia warsztatów.

Uroczystość wręczenia świadectw została poprzedzona wspólnym piciem herbaty i skosztowaniem polskich słodyczy, przekazanych z Polski przez koordynatora projektu Agatę Kos. Każdy uczestnik „Szkoły” mógł opowiedzieć o swoim własnym doświadczeniu w realizacji projektu, jakie trudności napotykali pod czas wdrążania własnych pomysłów.

Prezes Żytomierskiej obwodowej Młodzieżowej Publicznej Organizacji „Zjednoczenie Szlachty Polskiej” Natalia Iszczuk oraz Olena Denysiewicz (koordynatorka „Szkoły” w Żytomierzu) przywitali wszystkich uczestników z udanym zakończeniem Projektu „Szkoła Polonijnych Liderów Lokalnych 2015” i wręczyli certyfikaty. Wszyscy członkowie Zjednoczenia otrzymali portrety autorstwa Witalija Kowala.

Spotkanie odbywało się w miłej atmosferze. Wszyscy uczestnicy byli zgodni, że polsko-ukraiński projekt, w którym oni brali udział, pomógł zmienić się im samym i nawet troszeczkę zmienić otaczający nas świat.

– Mój udział w projekcie – to coś więcej, niż 120 godzin nauki. Oprócz zajęć, w trakcie których zdobywaliśmy wiedzę praktyczną i teoretyczną, spędziliśmy 120 godzin na praktyce przejmując doświadczenie u polskich organizacji pozarządowych. Projekt zmienił nas, staliśmy się bardziej pewni siebie. Dzięki naszym miniprojektom (ostatni etap całego projektu „Szkoła Polonijnych Liderów Lokalnych 2015” polegał na realizacji określonego zadania) przynieśliśmy korzyść Żytomierzowi oraz jego mieszkańcom – powiedziała Alina Dębicka, uczestniczka „Szkoły”.

Projekt odbywał się w cztery etapy. Młodzi liderzy w ciągu 2015 roku przebywali i uczyli się od doświadczonych polskich trenerów i animatorów w Lublinie podstaw działalności społecznej. Wynikiem projektu stała się realizacja własnych pomysłów uczestników „Szkoły”. Zrealizowane następujące miniprojekty: „Wierny przyjaciel – za darmo” , „Europejska Polska dla dzieci i studentów”, „Karnawał Złota jesień”, „Pomoc dzieciom z domu dziecka”, „Dni Uśmiechu” oraz „Otwarte Forum Młodzieżowe – Żytomierskie inicjatywy”. Pod czas ich realizacji młodzieży pomagali polscy mentorzy Aleksandra Franczak, Magdaleną Zylik oraz Mateusz Malski.

Po sfinalizowaniu projektu wydano książkę „Zarządzanie projektem – praktyczny przewodnik dla polonijnych organizacji pozarządowych”, dostępną za darmo w Internecie. Każdy może ten Poradnik ściągnąć i wykorzystywać zawarte w nim wiadomości oraz dzielić się wiedzą z innymi organizacjami i lokalnymi liderami. Publikacja to – swoiste kompendium wiedzy na temat projektów – zawiera najważniejszą wiedzę merytoryczną oraz szereg przykładów dobrych praktyk zarządzania projektem. Z uwagi na fakt, iż został on napisany w oparciu o praktykę realizacji projektów, podręcznik jest uniwersalny i może być stosowany przez organizacje pozarządowe zajmujące to się różną tematyką (kultura, edukacja, historia), jak i funkcjonujące w różnych państwach.

Autorami książki są Jacek Lis oraz Sylwia Jezierska – osoby z wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie tworzenia i realizacji projektów.

– Mam nadzieję, że będziecie aktywnie działać jako lokalni liderzy społeczności polonijnej i że to, czego nauczyliście się podczas projektu będzie procentować! Trzymam za Was wszystkich kciuki, dziękuję bardzo i do zobaczenia przy realizacji kolejnych inicjatyw! – przekazała słowa pozdrowienia żytomierskiej młodzieży mentor z Polski Agata Kos.

Alina Debicka, Anna Denysiewicz, 05.02.16 r.