Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Festiwal „Synteza sztuki” jako Twórczy dialog między Ukrainą a Polską

Festiwal „Synteza sztuki” jako Twórczy dialog między Ukrainą a Polską

Dn. 20 września br. miłośnicy sztuki klasycznej miasta Chmielnickiego otrzymali możliwość kontemplacji i delektowania się mistrzostwem młodych wykonawców projektu `Accademia Dell Arco`  z Bydgoszczy (Polska) w koncercie, który odbył się w Sali Organowej Obwodowej Filharmonii w ramach festiwalu „Synteza sztuk”.

To zdarzenie nie pozostawiło obojętnymi wielu koneserów sztuki i zasłużenie stało się jednym z wizytówek kulturalnych nie tylko naszego miasta, ale całego Podola. Oryginalność wspomnianego projektu polega w połączeniu różnych rodzajów sztuki, a mianowicie: wzornictwa, muzyki i poezji.

Jeśli chodzi o koncert, to on z powodzeniem połączył w sobie muzykę klasyczną (nokturn i polonez F. Chopina, utwory C. Franka, E. Chaussona), nowoczesną – jazz (G. Gershwin, R. Roggers, B. Howard, A. Altman, J. Kern) i poezję polską od XIX w. i do drugiej połowy XX w. (C.K. Norwid, Z. Herbert, T. Różewicz i Jan Paweł II). Studenci byli zaskoczeni wysokim poziomem artystycznym muzyków – grą na skrzypcach – sonaty Cesarego Franka w wykonaniu Pana Profesora i prowadzącego koncertu Pawła Radzińskiego.

Nie pozostawiły obojętnymi słuchaczy także skrzypaczki – Michalina Radzińska, Aleksandra Abramowicz oraz wiolonczelista z Hiszpanii – Serguei Mesropian. Warto podkreślić, że nieporównywalne wykonywanie muzyki Chopina przez pianistę Rafała Błaszczyka zadziwiło wszystkich wysokim profesjonalizmem młodego wykonawcy w zespole ze wszystkimi uczestnikami koncertu.

Co ciekawe, wraz z muzyką klasyczną organicznie wyglądało wykonanie aksamitowym głosem przez Neemę Rae kompozycji jazzowej. Pani Rae śpiewała, następnie na przemian zachwyciła swą grą na skrzypcach. Wzmacniała wrażenie od muzyki wykonywanej recytacja wierszy polskich poetów przez native speaker`kę z cudowną dykcją `od aktorską` – brzmiały fragmenty poezji Cypriana Norwida, Zbigniewa Herberta, Tadeusza Różewicza i nawet Jana Pawła II.

Ten kreatywny projekt wyraźnie wykazał znaczenie i ważność stosunków między Ukrainą a Polską w dziedzinie kultury i dał nowy impuls natchnienia dla młodych artystów z obu krajów do dalszego rozwoju twórczego.

Jurij Portnoj, zredag. L. Dzińdziałowska-Zadwórna, 10.10.16 r.