Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » European heritage days we Lwowie

European heritage days we Lwowie

– Lwowska secesja to też dziedzictwo kultury europejskiej – pod takim hasłem już po raz piąty we Lwowie odbywały się Dni Dziedzictwa Europejskiego. Ponad 1100 lwowiaków i gości miasta mieli możliwość dołączyć się do wspaniałych wycieczek, pilotowanych przez naukowców i renowatorów secesyjnego dziedzictwa stolicy Wschodniej Galicji oraz obejrzeć dwie tematyczne wystawy.

European heritage days (EHD) odbywają się we wrześniu prawie we wszystkich krajach Europy. To szereg imprez, podczas których mało znane obiekty otwierają drzwi dla turystów, żeby opowiedzieć tajemnice, schowane za swoimi murami. Oficjalnie zapoczątkowane przez Rade Europy w 1991 roku, takie kroki mają na celu zwrócić uwagę społeczeństwa do dziedzictwa kulturowego i jego roli w rozwoju współczesnego społeczeństwa. „Kulturowe dziedzictwo live” – tak można ocharakteryzować pomysł, który już od ponad 20 lat pobudza umysły milionów Europejczyków. Zasada polega na otwieraniu raz na rok drzwi zazwyczaj zamkniętych obiektów architektury i dzięki wycieczkom i innym imprezom „ożywiać” je. Na taki pomysł wpadł w 1984 roku były minister kultury Francji Lange. Następnie inne kraje podchwyciły tę inicjatywę i już rok później ona została zatwierdzona przez Radę Europy.

Organizatorzy lwowskiej edycji EHD twierdzą, że eksperymentalny i nowy dla lwowiaków temat eurodziedzictwa całkowicie spełnił ich oczekiwania. Niestety secesyjne dziedzictwo dopiero wchodzi w turystyczne szlaki Lwowa, dlatego pilotami byli znani naukowcy, badacze oraz renowatorzy secesyjnych witraży, bram balkonów, architektonicznego metalu, malarstwa, muzyki i innych czynników, łączących się w arcydziełach lwowskiego stylu modern.

Podczas wycieczki po Podzamczu jeden z miejscowych mieszkańców sam zaproponował, by turyści weszli i zobaczyli, jak wygląda klatka schodowa jego budynku. Taki interaktywny dialog nie może nie budzić podziwu. EHD stały się dla naukowców możliwością podzielić się owocami swoich wieloletnich badań, a dla mieszkańców Lwowa – usłyszeć kompetentne i absolutnie nowe opowiadania o ich domach i ulicach – zaznacza Lilia Fedczuk, koordynator przedsięwzięcia, przedstawiciel „Centrum rozwoju turystyki miasta Lwowa”.

Ci, kto nie mógł bezpośrednio uczestniczyć w wycieczkach, może zdążyć na dwie wystawy, eksponowane w ramach EHD. Pierwsza wystawa przedstawia maskarony Tanasa Nykyforuka w dworku budynku przy ul. Bohomolca 6 – zdjęcia z archiwum Centrum historii miejskiej Centralno-Wschodniej Europy. Druga wystawa nazywa się „Secesja we Lwowie”. Przywiózł ją z Krakowa Jacek Tokarski, dyrektor wydawnictwa „Wysoki Zamek”. Tę drugą można oglądać do 27 października na Placu Rynek.

Organizatorami EHD byli Departament turystyki Lwowskiej Rady Miasta oraz Niemieckie Stowarzyszenie Współpracy Międzynarodowej (GIZ). W przygotowaniu wycieczek i wystaw wzięło udział 80 wolontariuszy, którzy formowali grupy, śledzili za porządkiem i robili foto-, wideoreportaże.

Igor Gałuszczak, Lwów, 04.10.15 r.