Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Dzień Niepodległości Polski w obwodzie winnickim obchodzono w ciągu czterech dni

Dzień Niepodległości Polski w obwodzie winnickim obchodzono w ciągu czterech dni

W Winnicy obchody najważniejszego święta Rzeczypospolitej Polskiej – Dnia Niepodległości  rozpoczęły się 9 listopada i trwały do – 11 listopada.

Według organizatorów – przedstawicieli Konsulatu Generalnego i polonijnych organizacji obwodu winnickiego, w ten sposób o wydarzeniu mogła się dowiedzieć większa ilość Ukraińców, ponieważ takie imprezy odbywały się we wszystkich miastach Ukrainy z liczną polską diasporą.

Na Placu Europejskim w Winnicy, przed budynkiem Rady Miasta, lokalni działacze ustawili tymczasową polską ekspozycję . Uczestnicy święta dostali prezenty w biało-czerwonych kolorach: flagi, wstążki, nalepki, balony. Organizatorzy zadbali o interesy różnych grup wiekowych – od dzieci do dorosłych. Dzieci własnymi rękami rysowały mapę Polski, zaznaczając na niej różne miasta. Młodzież bawiła się w grę planszową wymagającą wiedzy o historii kraju nad Wisłą. Dorośli rozmawiali między sobą, delektując się aromatyczną kawą i herbatą, częstując się drożdżówkami z makiem lokalnej marki kulinarnej „Trzy panie”. Winniczan i gości miasta wydarzenie przyciągnęło nie tylko barwnością i promocją, ale też wesołymi polskimi piosenkami w wykonaniu Polaków Winniczyzny. Z tego właśnie powodu na placu zebrało się wiele ludzi.

W tym samym dniu w sali koncertowej „Plejady” odbył się uroczysty koncert. Młodzi tancerze zespołu „Aksamitki” z miasta Bar ubrani w narodowe stroje  przypinali przybyłym gościom biało-czerwone wstążki.

Tradycyjnie do Winnicy przybyli przedstawiciele korpusu dyplomatycznego – zastępca Nadzwyczajnego i Pełnomocnego Ambasadora Rzeczypospolitej Polskiej w Ukrainie Мichał Giergoń, przedstawiciel attachatu wojskowego  płk. Agnieszka Мalczewska, przedstawiciele samorządów lokalnych, duchowieństwo, działacze kultury i nauki, liderzy społeczności z okręgu konsularnego w Winnicy, ale również z obwodu chmielnickiego, żytomierskiego i czerniowieckiego.

Imprezę otworzył występ chóru kameralnego „Cantica Anima” („Śpiew duszy”). Hymn Ukrainy i Rzeczypospolitej Polskiej w ich wykonaniu podchwycili wszyscy obecni.

– Mam zaszczyt pogratulować polskiej społeczności 101. rocznicy Niepodległości. W tym roku obchodzimy 15 lat członkostwa w Unii Europejskiej i 20 lat członkostwa w NATO. Organizacje te wspierają nas w utrzymaniu suwerenności i niepodległości kraju, który wszyscy kochamy. Cieszę się z tego, że nasza diaspora na Ukrainie ma silne tradycje:  Polacy mieszkający na Ukrainie kultywują język, zwyczaje i kulturę swojej historycznej Ojczyzny.Dzięki tym czynnikom jesteśmy spokojni o  zachowanie dziedzictwa i przyszłym sukcesie. Jestem pewien, że nasza niepodległość może być kluczem dla ukraińskiej niepodległości, ponieważ Polska jest dzielnym i niezawodnym partnerem, – powiedział w swoim przemówieniu do obecnych Konsul Generalny Rzeczypospolitej Polskiej Damian Ciarciński.

W imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy za znaczący wkład w rozwój polskiej kultury na Ukrainie nagrodami odznaczono szereg działaczy kultury, m.in. przewodniczącą organizacji społecznej „Polskie Kulturalno-Oświatowe Towarzystwo im. J. Lublińskiego” Wiktorię Szewczenko; założyciela, kierownika i dyrygenta akademickiej orkiestry kameralnej „Arcata”, organisty kościoła Matki Bożej Anielskiej klasztora Braci Mniejszych Kapucynów Georgija Kurkowa; dyrektorkę Kulturowo- Oświatowego Centrum im. J. Słowackiego polskiej społeczności Chmielnickiego Ludmiłę Kotyk.

Кulturalną atrakcją uroczystości był koncert muzyki kameralnej w wykonaniu muzyków z Krakowa.

Natalia Żurbenko, 14 listopada 2019 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code