Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Dzień Języka Ojczystego w Winnicy

Dzień Języka Ojczystego w Winnicy

Spotkanie zorganizowane przez Centrum Rozwoju i Partnerstwa „Polonia” z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego odbyło się w sobotę 22 lutego 2020 roku w pomieszczeniu Winnickiej Obwodowej Uniwersalnej Naukowej Biblioteki im. Timiriazewa.

Na to święto przybyło około 70 osób.

W imprezie wzięła udział również Konsul KG RP w Winnicy Magda Arsenicz, która podkreśliła znaczenie języka ojczystego i zapewniła w ciągłym wsparciu miejscowych Polaków na Ukrainie,  przez Konsulat Generalny w Winnicy oraz władze w Polsce.

Dzieci i młodzież mieli okazję zaprezentować ulubione wiersze polskich poetów.

Wszyscy obejrzeli nowy film o Tomaszu Padurze, który jest ukraińsko-polskim poetą,  znanym dzięki piosence «Hej Sokoły!», ale też jest naszym rodakiem. Tomasz Padura urodził się w Illińcach, a jest pochowany w Machnówce niedaleko Winnicy.

Film był bardzo interesujący, ponieważ Padura przeżył niezwykłe i ciekawe życie, pełne tajemnic ,  które historycy nadal badają. Gościem był wykonawca głównej roli Mikołaj Humeniuk, który opowiedział o tym jak ten film był kręcony, co się działo na planie filmowym oraz poza kadrem.

Pani konsul Magda Arsenicz  wręczyła też legitymacje szkolne dla dzieci uczących się języka polskiego w Winnicy. Na zakończenie wszyscy zaśpiewali piosenkę „Hej Sokoły”,  która nas połączyła w tym dniu.
Organizatorami spotkania były Centrum Rozwoju i Partnerstwa „Polonia”, Winnicka Obwodowa Uniwersalna Naukowa Biblioteka im. К.А.Timiriazewa.  Za wsparcie dziękujemy Fundacji Wolność i Demokracja (Warszawa, Polska).

Celem tego spotkania było zachęcenie do czytania polskiej poezji i prozy, do dyskutowania i nabywania nowych doświadczeń językowych, do otwartości się na  nowe i ciekawe informacje.
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego – święto obchodzone co roku w  dniu 21 lutego. Polacy Winnicy też zebrali się razem dla podkreślenia bogactwa i znaczenia języka polskiego w życiu codziennym, a także dla podtrzymania swojej przynależności narodowej. Znajomość języków umożliwia komunikację, przez co zbliża do siebie ludzi. Każdy z nas zatem odpowiada za naukę języka ojczystego i powinien zadbać o jego poprawność.

Uczyć się nowych słów, ich znaczeń, a także poprawnie je pisać i wymawiać. Bo poprzez język budujemy swoją tożsamość, szukając odpowiedzi na pytanie, kim jesteśmy.

Diana Mowenko, Centrum Rozwoju i Partnerstwa „Polonia”, 1 marca 2020 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *