Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Dziedzictwo Badenich i Habsburgów w Busku

Dziedzictwo Badenich i Habsburgów w Busku

Fot. Wikipedia

11 km dzieli Niesłuchów i pradawny Busk.

Mamy tutaj kilka ciekawych zabytków architektury – synagogę, kościół, ratusz i pałac. Ostani powstał w 1810 roku wysiłkiem literata i byłego uczestnika Konfederacji Targowickiej Wojciecha Mera. W drugiej połowie XIX w. majątek przeszedł do premiera Austro-Węgier Kazimierza Badeni, który znacznie przebudował pierwotny pałac i nawet przez kilka lat tutaj mieszkał.

Po jego śmierci majątkiem opiekował się Ludwig Józef, który zginał w 1916 roku. Po nim drugi mąż jego wdowy arcyksiążę Karol Olbracht Habsburg. Mimo że pochodził z rodziny cesarskiej, a jednak zawsze czuł się Polakiem i brał udział w wojnie ukraińsko-polskiej, a następnie w drugiej wojnie światowej w szeregach Wojska Polskiego. Po jej klęsce naziści proponowali mu współpracę, ale otrzymawszy od Karola Olbrachta odmowę do zakończenia wojny trzymali go w więzieniu.

Pałac został obrabowany i po części zrujnowany podczas pierwszej wojny światowej, ale potem też szybko odnowiony. Od 1939 roku do dziś mieści się tutaj jednostka wojskowa, wykorzystująca park za pałacem jako strzelnicę.

Zabytek ma bogate zdobienie zewnętrzne (piętrowy portyk, stiukowy herb właścicieli itd.) oraz, po części, wewnętrzne, wykonane przez słynnego mistrza Piotra Witalisa Harasimowicza. W szczególności, są fragmenty głównych drewnianych schodów o wykwintnym kuciu, sztukateria z herbem właścicieli. W pobliżu pałacu – porzucona w chaszczach figura leżącego lwa. Na jednej z bocznych fasad zabytku jest jeszcze jedno dzieło rzeźbiarskie w postaci Greczynki, trzymającej na głowie koszyk.

Dmytro Antoniuk, tłumaczenie Irena Rudnicka, 20 sierpnia 2019 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *