Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Dzień Krymu w Winnicy

Dzień Krymu w Winnicy

20 stycznia w Winnicy odbył się szereg imprez, poświęconych 25-leciu autonomii krymskiej w składzie Ukrainy. W ramach uroczystości w kinie „Rodyna” zaprezentowano dokumentalne oraz fabularne filmy o losach Tatarów krymskich w czasach okupacji sowieckiej i rosyjskiej, deportacji rdzennej ludności krymskiej na wschód, prezentowano wystawę książek o tematyce krymskiej. Na Wiszence odbyła się dyskusja z udziałem młodzieży pt. „Krym – ozdobą Ukrainy”.

Po obiedzie tego samego dnia w Obwodowej Bibliotece im. Timiriaziewa z udziałem uciekinierów z półwyspu krymskiego, prezesów organizacji mniejszości narodowych, naukowców i przedstawicieli władz zorganizowano prezentację książek o Krymie, przedstawiających wydarzenia na półwyspie od czasów pierwszej rosyjskiej okupacji w 1783 roku do dziś.

Po prezentacji goście mieli możliwość obejrzeć film dokumentalny o Tatarach krymskich, którzy przeżyli okupację niemiecką i ludobójstwo, organizowane przez Stalina, a także drugą rosyjską okupację, która rozpoczęła się wiosną 2014 r. Głównymi bohaterami filmu są sami mieszkańcy półwyspu, przeważnie w podeszłym wieku, którzy w przerwach pomiędzy rozmowami z dziennikarzami przygotowują się do wesela. Z ich opowieści wynika, że Krym zawsze był rdzenną ziemią Tatarów Krymskich i wszyscy kolonizatorzy i okupanci, zaczynając od Scytów, Greków a potem – także Rosjanie, w naturalny sposób asymilowali się w muzułmańskim środowisku. Dopiero wywózka ponad 120 tys. Krymskich tatarów, organizowana przez sowieckie władze w 1944 roku doprowadziła do wyludniania się krymskich wsi i przesiedlenia doń Rosjan i mieszkańców innych republik. Wskutek deportacji w bydlęcych wagonach Tatarów Krymskich do Kazachstanu zginęło ponad 50 proc. z nich. Tylko nieliczni zdołali po odzyskaniu przez Ukrainę niepodległości wrócić do swoich domów i zacząć życie od nowa.

Jak twierdzą organizatorzy imprezy, tylko nieliczni Tatarzy krymscy, którzy uciekli przed rosyjską okupacją na Podole, zgodzili się by wziąć udział w prezentacji wystawy i projekcji filmu. Inni wciąż boją się o swoich krewnych, którzy pozostali na półwyspie i są często traktowani przez okupacyjne władze, jako „jedynych zwolenników autonomii krymskiej w składzie Ukrainy”.

W samym tylko obwodzie winnickim w okresie od marca 2014 r. po styczeń 2016 r. osiedliło się 533 krymskotatarskich rodzin.

Słowo Polskie, 21.01.16 r.

 Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code