Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Dzień Języka Ojczystego w Domu Polskim (uaktualnione)

Dzień Języka Ojczystego w Domu Polskim (uaktualnione)

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, obchodzony na całym świecie 21 lutego, jest świętem ustanowionym przez UNESCO, w celu przypomnienia i ochrony wielu, zagrożonych wyginięciem, języków świata. Według statystyk UNESCO około 6 tys. języków, używanych na naszej planecie, są zagrożone wyginięciem w ciągu najbliższych 150 lat.

Język polski, na szczęście, daleki jest od wyginięcia, ale Dzień Języka Ojczystego stanowił świetną okazję aby przypomnieć ukraińskiej młodzieży polskiego pochodzenia z Żytomierza o bogactwie kulturalnym języka polskiego.

Tego wyzwania podjęła się magister Natalia Szumlańska, nauczycielka języka polskiego w żytomierskim Domu Polskim.
Pani magister zorganizowała spotkanie młodzieży, na którym bliżej zostali przedstawieni poetyccy giganci – Polacy doby romantyzmu.

Spotkanie rozpoczęło się z krótkiego wykładu, przedstawiającego najtrudniejszą, ale zarazem i  fascynującą  epokę romantyzmu w Polsce i na świecie. Kolejny etap spotkania można było podzielić na trzy części. Każda z nich została poświęcona omówieniu i przedstawieniu twórczości jednego z trzech wielkich poetów – Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego i Cypriana Kamila Norwida.

Młodzież, uczestnicząca w spotkaniu, też nie siedziała biernie. Omówienie życiorysów każdego z polskich wieszczów pozostawiono właśnie uczniom Domu Polskiego. Pokazy slajdów, wzbogacone tłumaczeniami w języku polskim, przygotowała żytomierska młodzież. Każda z kolejnych części kończyła się recytowaniem kilku wierszy polskich poetów.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego był świetną okazją by przypomnieć młodzieży polskiego pochodzenia w Żytomierzu jak bogata jest historia nie tylko językowa ale i dziejowa mowy ich przodków. Wyzwanie którego się podęła Pani magister Szumlańska i jej uczniowie, nie było łatwe, lecz ona poradziła sobie z nim wzorowo.

Można mieć nadzieję a nawet pewność, że język polski przez wiele pokoleń nie znajdzie się na liście UNESCO języków zagrożonych.

Tymon Ostrouch

 

 

 


 

 

 


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code