Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Dyskusja pt. „Postać Horodeckiego w ukraińsko-polskim kontekście historycznym” w stolicy Ukrainy

Dyskusja pt. „Postać Horodeckiego w ukraińsko-polskim kontekście historycznym” w stolicy Ukrainy

20 kwietnia w kinoteatrze „Ukraina” w Kijowie odbył się pokaz filmu polskiego reżysera Wiesława Romanowskiego pt.: „Dom architekta Horodeckiego”. Film ten opowiada o kamienicy wybudowanej przez polskiego architekta i – tzw. „Domu z Chimerami”.

Aktywność twórcza wybitnego architekta Władysława Horodeckiego w Kijowie rozpoczęła się na przełomie XIX i XX stulecia. W jego dorobku znalazły się liczne budowle od Narodowego Muzeum Sztuki w stylu klasycyzmy po kenesę karaimską w stylu mauretańskim. Szczytem twórczego wzlotu Horodeckiego była jego własna kamienica na ul. Bankowej 10, tak zwany „Dom z Chimerami”, wybudowana w 1903 roku z okazji 40 rocznicy urodzin architekta. Uosabia on pasje myśliwskie Horodeckiego, jest owocem jego twórczej wyobraźni, która buntowała się przeciwko ustalonym formom i tradycjom.

Po pokazie filmu odbyła się dyskusja pt.: „Postać Horodeckiego w ukraińsko-polskim kontekście historycznym” z udziałem reżysera, Larysy Ameliny, prof. Oli Hnatiuk oraz Władysławy Osmak.

Sergij Porowczuk, 28.04.18 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code