Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Dworczyk: Nowelizowana ustawa o Karcie Polaka w trzecim kwartale bieżącego roku

Dworczyk: Nowelizowana ustawa o Karcie Polaka w trzecim kwartale bieżącego roku

Źródło: TV RepublikaW wywiadzie, udzielonym dla polskiej telewizji „Republika” przewodniczący sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą Michał Dworczyk podał wstępne terminy, kiedy nowelizowana ustawa o Karcie Polaka może wejść w życie.

– Przed 20 marca w Sejmie odbędzie się drugie czytanie ustawy o Karcie Polaka, do końca miesiąca – trzecie, następnie projekt zostanie przekazany do Senatu i bardzo wiarygodnie, że na początku trzeciego kwartału bieżącego roku ta nowelizacja wejdzie w życie, a w konsekwencji w ciągu dziesięciu lat blisko 100 tys. Polaków ze wschodu przyjedzie do Polski – powiedział poseł Prawa i Sprawiedliwości w programie „Prosto w oczy”.

Oprócz tego Michał Dworczyk zapewnił, że wszyscy, którzy zechcą się przesiedlić na teren Rzeczypospolitej, posiadając Kartę Polaka, w przeciągu pierwszych 6 miesięcy będą otrzymywali comiesięczną zapomogę w rozmiarze 600 zł a po roku mieszkania w Polsce takim osobom zostanie przyznane polskie obywatelstwo. Ważną zmianą będzie także możliwość ubiegania się o Kartę Polaka nie tylko w polskich konsulatach ale także w urzędach wojewódzkich na terenie RP oraz wprowadzenie do ustawy zapisu, mówiącym o tym, że posiadaczy Kart Polaka w miejscach swojego zamieszkania w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia będą traktowani przez państwo polskie na zbliżonych zasadach, jak obywatele polscy.

Słowo Polskie, Telewizja Republika, K.B.,  14.03.16 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code