Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » DUDARYK w Teatrze Polskim w Warszawie

DUDARYK w Teatrze Polskim w Warszawie

Fot. Agencja Gazeta

18 marca br. na dużej scenie Teatru Polskiego w Warszawie zostanie zaprezentowany program „Shevchenko Revolution” przez ukraiński zespół „DUDARYK”.

Chór chłopców „DUDARYK” został założony w 1971 roku we Lwowie przez Mykołę Kacała. Od samego początku swego istnienia prowadzi imponującą działalność artystyczną. Obecnie – Państwowa Akademicka Kapela Chóralna „Dudaryk”, po ponad 40 latach twórczej działalności, może poszczycić się długą historią międzynarodowych tras koncertowych i występów w najbardziej prestiżowych salach koncertowych na świecie.

W repertuarze  chóru znajdują się koncerty kompozytorów: Dmytra Bortniańskiego, Artema Wedela, Maksyma Berezowskiego, kolędy i szczedriwky w opracowaniach ukraińskich kompozytorów: Mykoły Łysenki, Mykoły Łeontowicza, Kyryła Stecenki, Ołeksandra Koszycia. „Dudaryk” wykonywał również „Stabat Mater” Pergolesiego, „Carmina Burana” Orffa, „Requiem” Mozarta, IX Symfonię Beethovena, III Symfonię „Kadisz” Bernsteina oraz liczne oratoria. Obecnie DUDARYK występuje pod batutą Dmytro Kacała, syna Mykoły, a z zespołem związany jest od 4 roku życia.

W trakcie tournée po Polsce „Dudaryk”, zaprezentuje program „Shevchenko Revolution” (Rewolucja Szewczenki) – nowe autorskie spojrzenie na spuściznę ukraińskiego wieszcza Tarasa Szewczenki, którego twórczość była i jest nadal jednym z filarów budowania tożsamości Ukraińców. W programie koncertów, którym przyświeca hasło „Na nowo odkryjmy Szewczenkę”, zabrzmią tradycyjne i nowatorskie aranżacje utworów muzycznych opartych na poezji Szewczenki, ukraińskie pieśni ludowe należące do ulubionych przez poetę.

Koncert w Teatrze Polskim jest finałowym występem zwieńczającym trasę koncertową po Polsce. Organizatorem wystąpił Związek Ukraińców w Polsce.

Walentyna Jusupowa na podstawie informacji https://www.teatrpolski.waw.pl/, 17 marca 2019 r.

lp

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code