Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Dobiegł końca I Ogólnoukraiński Konkurs Instrumentalny im. I. J. Paderewskiego

Dobiegł końca I Ogólnoukraiński Konkurs Instrumentalny im. I. J. Paderewskiego

Pierwszy Ogólnoukraiński Konkurs Instrumentalny im. I. J. Paderewskiego uwieńczony został koncertem galowym, który odbył się w winnickiej Filharmonii Obwodowej 1 marca 2020 roku, w dniu 210. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina.

W koncercie udział wzięli laureaci, którzy zaprezentowali wybrane ze swego konkursowego repertuaru utwory. Jako goście specjalni wystąpili pianista Piotr Niewiedział (Poznań), skrzypek Mariusz Derewiecki (Poznań) oraz skrzypek Kiryło Bondar (Kijów), którzy podczas konkursu oceniali umiejętności młodych muzyków w charakterze członków jury.

Uroczystą galę rozpoczęto wręczeniem nagród. Jury złożone z polskich i ukraińskich wybitnych muzyków i pedagogów wyłoniło łącznie 27. laureatów. Wśród nich znaleźli się zdobywcy kilku nagród jednocześnie. Zdaniem jury, na szczególne wyróżnienie zasłużył Denis Burdejnyj, który otrzymał I miejsce w kategorii solista, grając na fortepianie, jako przedstawiciel młodszej grupy, wyróżnienie w postaci możliwości zagrania koncertu w ramach lwowskiego festiwalu „Odkrywamy Paderewskiego” oraz ufundowaną przez marszałka Województwa Pomorskiego i Filharmonię Pomorską nagrodę specjalną, jaką jest koncert w towarzyszeniu orkiestry Capella Bydgostiensis, który odbędzie się w Bydgoszczy w styczniu 2021 r.

Zdobywcy grand prix Margarita Pokidajło, pianistka i Andrij Kordon, skrzypek, dzięki współpracy Konsulatu Generalnego RP w Winnicy, Polsko – Ukraińskiej Fundacji im. I. J. Paderewskiego oraz Porta Musicae z Krakowa, będą uczestniczyć w tegorocznej Małopolskiej Akademii Talentów w Łącku. Zdobywcy od pierwszych do trzecich miejsc we wszystkich kategoriach wiekowych i instrumentalnych otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez Konsulat Generalny RP w Winnicy. Dodatkowymi nagrodami stały się wyróżnienia, które wręczyła lwowska pianistka Marianna Humetska, współorganizatorka wspomnianego wyżej festiwalu „Odkrywamy Paderweskiego”.

Ich zdobywcy również wystąpią w koncercie zorganizowanym w ramach lwowskiego festiwalu w listopadzie tego roku. Konsul Generalny RP w Winnicy, pan Damian Ciarciński wręczył każdemu z nagrodzonych kolekcjonerski, 19. złotowy banknot z wizerunkiem Ignacego Jana Paderewskiego. Fundatorem tej szczególnej nagrody był Narodowy Bank Polski, który na zaproszenie konsulatu wystąpił jako partner konkursu.

I Ogólnoukraiński Konkurs im. I. J. Paderewskiego odbył się z inicjatywy Konsulatu Generalnego RP w Winnicy. Współorganizatorem projektu była Szkoła Muzyczna nr 1 w Winnicy, w której od roku 2017 odbywały się Spotkania Chopinowskie, realizowane wraz z Centrum Rozwoju i Partnerstwa „Polonia”. Do udziału w pierwszej edycji konkursu zgłosiło się blisko 70 uczestników w wieku od 8 do 19 lat. Byli to reprezentanci szkół muzycznych z całej Ukrainy. Wśród nich znaleźli się młodzi muzycy z Kijowa, Lwowa, Drohobycza, Odessy, Hersonu, Żytomierza, Chmielnickiego, Winnicy i in. Uczestnicy prezentowali swe umiejętności w kategoriach soliści (fortepian, skrzypce) i zespoły kameralne. Oceniało ich ośmioosobowe jury złożone z polskich i ukraińskich profesjonalnych muzyków, będących zarazem wykładowcami na uznanych uczelniach obu krajów, w tym w Krakowie, Poznaniu, Lwowie i Odessie.

Partnerami wydarzenia ze strony polskiej byli Narodowy Bank Polski, Filharmonia Pomorska im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy, Akademia Muzyczna im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, Stowarzyszenie Polskich Muzyków Kameralistów, Stowarzyszenie Porta Musicae, ale także Polsko – Ukraińska Fundacja im. I. J. Paderewskiego i Polish Music Center przy School of Music, USC Thornton.

Słowo Polskie za: KG RP w Winnicy, 4 lutego 2020 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code