Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Do zobaczenia… za pięć lat

Do zobaczenia… za pięć lat

Na scenie Żytomierskiej Filharmonii

Tak, żartem podsumował uroczysty koncert z okazji pięciolecia Konsulatu Generalnego RP w Winnicy konsul Wojciech Mrozowski, który w tym dniu wykonywał rolę koncertmistrza…

 

Trochę historii…

Konsulat zaczął swoją pracę faktycznie jeszcze w listopadzie 2009 roku. Formalne otwarcie odbyło się 5 lutego roku 2010, natomiast otwarcia oficjalnego z udziałem zastępców ministrów spraw zagranicznych Ukrainy i Polski dokonano trzy tygodnie później. Na obszarze Winnickiego okręgu konsularnego zamieszkuje największa liczba Polaków Ukrainy – powyżej 450 tysięcy, działa 130 organizacji polonijnych i 150 punktów nauczania języka polskiego, 50 zespołów artystycznych i szkoła I-III stopnia z polskim językiem nauczania w Gródku Podolskim!

15 maja 2015 r w Winnickim Państwowym Akademickim Teatrze Muzyczno-Dramatycznym im. Sadowskiego odbyło się uroczyste spotkanie i koncert z okazji Narodowego święta Konstytucji 3 maja oraz V-lecia Konsulatu Generalnego RP w Winnicy.

W uroczystościach wzięło udział dwóch ambasadorów – JE Ambasador RP Henryk Litwin oraz Cornel Ionesku, ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Rumunii na Ukrainie.

W sali teatralnej zgromadził się kwiat polskiej inteligencji z obwodu – winnickiego, żytomierskiego, chmielnickiego i czerniowieckiego; prezesi i członkowie polskich organizacji oraz redaktorzy polonijnych mediów. Duchowieństwo rzymskokatolickie reprezentował ordynariusz diecezji Kamieniecko Podolskiej bp Leon Dubrawski, prawosławne zaś – metropolita Tulczyński i Bracławski Ionafan.

Wśród gości honorowych znaleźli się przewodniczący Winnickiej Administracji Obwodowej Wałerij Korowij, Winnickiej Rady Obwodowej Serhij Swytko, pełniący obowiązki prezydenta Winnicy Sergiusz Morgunow, prezydent Czerniowiec Ołeksij Kaspruk oraz przewodniczący Chmielnickiej Rady Obwodowej Iwan Gonczar.

Do Winnicy przybyła delegacja z Polski na czele z dyrektorem Biura uznawalności wykształcenia i wymiany międzynarodowej Bogusławem Szymańskim. (Komisja rekrutacyjna pod przewodnictwem pana dyrektora przeprowadziła w Winnicy egzaminy na studia w polskich uczelniach ze stypendium Rządu RP dla osób polskiego pochodzenia).

Na uroczystościach była także obecna oficjalna delegacja z województwa świętokszyskiego na czele z wicemarszałkiem Janem Maćkowiakiem oraz delegacja urzędu miasta Kielc – partnerskiego miasta Winnicy od ponad 50. lat – na czele z radnym miasta Tomaszem Boguckim, oraz delegacje z innych polskich regionów.

 

Słowa uznania

Dziękuję Krzysztofie, wspaniała robota ! – skierował słowa podziękowania do Konsula Generalnego Krzysztofa Świderka Ambasador Henryk Litwin. W swoim przemówieniu JE zaznaczył: „Jesteśmy dumni z naszego Konsulatu w Winnicy i przekonani, że sposobem na dobrą kontynuację jest przedłużenie inicjatyw, które dotąd się tu rodziły. Jak się komuś uda coś uzupełnić w przyszłości, to będę bardzo zdziwiony. Utrzymanie tego tempa będzie wielkim sukcesem. Konsulat swoją pracą potwierdził, że jest bardzo potrzebny. Został on stworzony głównie z myślą o państwie, o Polakach, żyjących na Podolu, Żytomierszczyźnie i Bukowinie. Jest ważnym pośrednikiem w kontaktach z Polską, jako struktura, która będzie te kontakty intensyfikować i pomagać państwu, aby swoje plany realizować jak najskuteczniej. Dziękuję, że tą rolę tak efektywnie wykonywał konsul generalny Krzysztof świderek, ale dziękują też państwu za to, że tak pięknie odpowiedzieli na jego aktywność. Mam nadzieję, że będziemy zachowywać tą więź na długo i będziemy mieli coraz lepsze rezultaty tej współpracy”.

Deputowany do Rady Najwyższej Ukrainy Aleksander Dombrowski (były przewodniczący Winnickiej Administracji Obwodowej) włożył dużo starań, żeby Winnica wytrzymała konkurencję w postaci takich miast jak Żytomierz i Chmielnicki, aby właśnie tu, w sercu Podola został otwarty Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej. Podczas wystąpienia pan Dombrowski wyraził przekonanie, że wszystkich nas łączy prawdziwa przyjaźń pomiędzy ukraińskim i polskim narodami. Powiedział, że jednym z najbarwniejszych wydarzeń w jego działalności w Winnicy było podpisanie Umowy partnerskiej między Winnicą a województwem świętokrzyskim na … kolejne 50 lat!

Wicemarszałek województwa świętokrzyskiego Jan Maćkowiak podziękował Konsulowi Generalnemu Świderkowi za wielki wysiłek, szlachetną pracę, aby Polakom na obszarze okręgu konsularnego żyło się lepiej, żeby ich związki z krajem były bliższe, żeby Ukraińcom którzy pragną wcielać w życie przyjaźń polsko-ukraińską także było łatwiej. Wicemarszałek złożył deklarację: „Macie przyjaciół w świętokrzyskim. Z całego serca chcę powiedzieć, że chcielibyśmy dla Ukrainy robić jeszcze więcej, niestety nie zawsze wielka polityka pozwala”.

Patriotyczne motywy

Po zakończeniu części oficjalnej rozpoczął się wspaniały koncert z udziałem zespołów „Kwiat Podola” (działającego przy Konfederacji Polaków Podola w Winnicy, rówieśnika Konsulatu), narodowego zespołu tańca „Barwinek”, żytomierskiej akademickiej Capelli Chóralnej „Oreja”, Chóru„Sursum corda” działającego przy parafii Bożego Miłosierdzia w winnickiej dzielnicy Tiażyłów.

Podczas koncertu zabrzmiały znane polskie i ukraińskie piosenki, a także utwory upamiętniające Niebiańską Sotnię oraz bohaterów, walczących obecnie o niepodległość Ukrainy.

Miłą muzyczną niespodzianką stał się występ polskiej grupy „Big 4 Band”, który zabrał widzów w muzyczną podróż autostopem przez Europę i zaprezentował szlagiery polskiej i europejskiej muzyki rozrywkowej.

 

Żytomierz wita!

Następnego dnia w świetnie odrestaurowanej żytomierskiej obwodowej Filharmonii im. S.Richtera w ramach obchodów Dnia Polonii i Polaków za Granicą, Narodowego święta Konstytucji 3 Maja oraz Dnia Europy odbył się rewelacyjny koncert. Na początku z krótkimi przemówieniami powitalnymi do obecnych na Sali zwrócili się Ambasador Henryk Litwin, Konsul Generalny Krzrysztof świderek, gościnna sympatyczna p.o. mera Żytomierza Lubow Cymbaluk oraz gość honorowy senator RP Jarosław Duda.

Prezes ŻOZPU Wiktoria Laskowska-Szczur wręczyła na ręce pana senatora świąteczny korowaj a wszystkim innym gościom honorowym – bukiety biało-czerwonych róż.

Przy akompaniamencie utalentowanych muzyków z wyżej wspomnianej polskiej grupy „Big 4 Band” przed publicznością wystąpili znakomici polscy wokaliści i artyści – Łukasz Szczepanik, Izabela Kapiasowa, Dariusz Niebudek, tercet ładnych młodych dziewczyn w mini spódniczkach – Pauliny, Patrycji i Kornelii oraz królowa piękności i wokalu, gwiazda sceny Agnieszka Babicz, która rozkochała w sobie wszystkich Polaków Winnickiego okręgu konsularnego.

Cóż to był za koncert! Nie obrazi się na mnie publiczność winnicka, a jednak żytomierska widownia z pięciokrotnie większą energią odzywała się na wszystko co działało się na scenie. Oklaski na stojąco, kwiaty, bisy, szał zachwycenia!

To była prawdziwa artystyczna furora! Nie wytrzymał nawet Konsul Generalny Krzysztof Świderek i osobiście, profesjonalnie zaśpiewał „Autostop” razem z solistami oraz zatańczył na scenie.

Publiczność doświadczyła wyjątkowej rozkoszy!

P.S. Pomimo napiętego rozkładu pracy Konsulatu i braku wolnego czasu, w ciągu pięciu lat działalności w rodzinach pracowników tej placówki dyplomatycznej urodziło się czterech chłopców i jedna dziewczynka. Jednak w konsulacie pozostaje jeszcze siedem niezamężnych dziewcząt. Warto o tym pomyśleć, szczególnie tym mężczyznom-prezesom polskich organizacji, których serca są wolne i otwarte…

Jerzy Sokalski – prezes „Polskiego Radia Berdyczów”, zdjęcia – Łarysa Wermińska, 18.05.15 r., KZ