Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Do tworzenia Muzeum Pamięci Profesorów Lwowskich we Lwowie dołączą Wrocław i Bank Polski

Do tworzenia Muzeum Pamięci Profesorów Lwowskich we Lwowie dołączą Wrocław i Bank Polski

W lipcu b. r. upłynie 75 lat od czasu okrutnej zbrodni, dokonanej przez Niemców na lwowskich profesorach na Wzgórzach Wuleckich we Lwowie. Obchody tego tragicznego wydarzenia poza odsłonięciem pomnika niewinnie straconych wybitnych polskich uczonych przewiduje również stworzenie informacyjno-muzealnego pawilionu. Do tej szlachetnej sprawy dołączył również Uniwersytet Narodowy Politechnika Lwowska ponieważ tragedia miała miejsce na terenie obecnego miasteczka akademickiego i miejskiej strefy parkowej.

Jak wiemy, w roku 2016 Wrocław jest Europejską Stolicą Kultury. Fakt ten zachęcił też miejscowy samorząd, aby dołączyć do budowy wspomnianego pawilonu, kwestia ta została m.in. omówiona w czasie niedawnego spotkania Prezydentów miast Wrocławia i Lwowa – Rafała Dutkiewicza i Andrzeja Sadowego.

W ostatnich dniach na zaproszenie polskiej strony Wrocław odwiedził też prorektor ds. edukacyjno-produkcyjnych Politechniki Lwowskiej Włodzimierz Krajowski. Postanowiono, że władze Wrocławia wkrótce spotkają się z prezesem PKO Bank Polski SA Zbigniewem Jagiełłą w sprawie współfinansowania budowy tego obiektu. Dwa lata temu rektor Politechniki Lwowskiej, przewodniczący rady rektorów obwodu lwowskiego profesor Jurij Babało miał już spotkanie we Lwowie z panem Jagiełłą. Wtedy też osiągnięto porozumienie, że bank przeznaczy na te prace prawie dwa miliony złotych. Nie wykluczone jest jednak, że kwota ta zostanie nieco zminimalizowana ze względu na rezygnacje z pewnego zbyt kosztownego sprzętu multimedialnego w pawilonie. Natomiast polska strona uważa za słuszne stworzenie lepszych warunków dla turystów, którzy będą mogli tam odpocząć. A więc, koszty komunalne, zaopatrzenie pawilonu w obsługę weźmie na siebie Politechnika Lwowska. Przewiduje się, że już 3 lipca 2016 r. – w dniu uszanowania pamięci polskiej inteligencji na miejscu powstania obiektu muzealnego zostanie wmurowany kamień węgielny.

Jeżeli chodzi o czas, niezbędny do budowy i otwarcia pawilonu w razie całkowitego finansowania obiektu, to zdaniem profesora, powinien wystarczyć jeden rok. A więc, jest nadzieja, że do lipca 2017 roku pawilon informacyjno-muzealny już będzie w stanie przyjąć pierwszych gości.

4 lipca 1941 r. na Wzgórzach Wuleckich we Lwowie Niemcy rozstrzelali 25 profesorów z Uniwersytetu Jana Kazimierza, Politechniki Lwowskiej, Akademii Medycyny Weterynaryjnej, Wyższego Seminarium Duchownego oraz Akademii Handlu Zagranicznego. Kilka tygodni później zamordowano jeszcze jednego naukowca – matematyka prof. Kazimierza Bartla.

Na Wzgórzach Wuleckich zabito rektora Uniwersytetu Jana Kazimierza prof. Romana Longchamps de Berier, tłumacza i profesora literatury francuskiej Tadeusza Boy-Żeleńskiego oraz twórcę polskiej stomatologii prof. Antoniego Cieszyńskiego.

Igor Gałuszczak, Lwów, opracowanie Irena Rudnicka, 29.01.16 r.