Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Do Polski po doświadczenie

Do Polski po doświadczenie

Krzyżopolska Biblioteka Rejonowa od kilku lat jest ważnym partnerem miejscowego Towarzystwa Polaków im. Darzyckiego. Dyrekcja biblioteki udostępnia pomieszczenia dla prowadzenia zajęć w polsko sobotnio-niedzielnej szkole (nauczyciel – Łarysa Andronik). Przy tej wypożyczalni książek funkcjonuje Klub Amatorów Języka i Kultury Polskiej, który regularnie zbiera swoich członków na tematycznych spotkaniach i dyskusjach.

Po sukcesywnym udziale w II etapie tegorocznego konkursu „Społeczne centra informacyjne na Ukrainie”, organizowanego przez organizację „Dialog Europejski”, który odbywał się w maju bieżącego roku, metodystka Krzyżopolskiej Biblioteki Karina Drobot, razem z innymi bibliotekarzami z obwodu winnickiego z wizytą edukacyjną wyjechała do Lublina.

Goście z Ukrainy zapoznawali się z doświadczeniem z okazywania usług w trybie on-line oraz uczyli się zasad funkcjonowania e-administracji. Dzięki zrównaniu wagi elektronicznego dokumentu do papierowego, w Polsce, nawet w niewielkich miasteczkach znacznie wzrosła szybkość opracowania wniosków obywateli, składanych do urzędu. Dziś blisko 500 tys. Polaków posiada „elektroniczny podpis” i wykorzystuje go przy składaniu dokumentacji w różnych instytucjach państwowych.

Jak działa e-administracja goście z Kresów mogli przekonać się podczas wizyt w Kraśniku, Kazimierzu Dolnym i Puławach. W Lublinie obserwowali, jak dzięki 160 kamerom ulicznym, obsługiwanym przez 11 operatorów, wzrosło bezpieczeństwo na ulicach tego miasta.

Ale najciekawszym dla ukraińskich bibliotekarzy stała się wizyta w Bibliotece Publicznej w Lublinie. Na gościach, których osobiście oprowadzała dyrektor mgr Zofia Curuś, ogromne wrażenie zrobiła ilość działów tego zakładu oraz zaawansowany sprzęt techniczny, z którego korzystają jej pracownicy. Warto wspomnieć, że dwie trzecie zatrudnionych w tej bibliotece to mężczyźni (na Ukrainie w bibliotekach pracują prawie wyłącznie kobiety).

Korzystanie z usług lubelskiej biblioteki jest absolutnie bezpłatne. Każdy czytelnik, kiedy przychodzi tutaj po raz pierwszy, otrzymuje specjalny kod, dzięki któremu może przez Internet z dowolnego miejsca na świecie zamówić na konkretną datę, książkę czy inny dokument. W nowoczesnym sektorze periodyk użytkownicy mogą przeglądać polską prasę nawet z ubiegłego stulecia. W galerii biblioteki, która zadziwiła ukraińskich gości swoim rozmiarem, stale odbywają się wystawy i akcje artystyczne. Szczególną uwagę pracownicy biblioteki przywiązują do młodszych czytelników. Specjalnie wykwalifikowana do pracy z dziećmi osoba zaprasza ich do kolorowego pokoju z zabawkami, pełniąc także funkcję wychowawcy.

Pod koniec wizyty w lubelskiej bibliotece ukraińscy bibliotekarze wpisali się do „Księgi honorowych gości”.

Po powrocie na Podole Karina Drobot już planuje w tych bibliotekach rejonu krzyżopolskiego, które mają dostęp do sieci, wprowadzać nadawanie podstawowych usług przez sieć Internet. Horodkowski, Hołubiecki, Kunicki i Szarapanowski oddziały będą przystosowane do realizowania i promowania e-administracji wśród mieszkańców tych miejscowości. Dzięki Internetowi w niedalekiej przyszłości mieszkaniec prowincjonalnej wioski na Podolu będzie mógł liczyć na tak samo szybką odpowiedź na swój list do władz, jak ten, który mieszka w obwodowym mieście Winnicy czy Kijowie.

Wadym Stanowski

GK

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *