Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Dni Kultury Polskiej w Barze 2021

Dni Kultury Polskiej w Barze 2021

29 maja w Barze na Podolu odbyły się jubileuszowe XX Dni Kultury Polskiej.

Święto polskich tradycji, pieśni i tańca odwiedzili ambasador RP w Kijowie Bartosz Cichocki i konsul generalny RP w Winnicy Damian Ciarciński.

Uroczysty koncert rozpoczął się pięknym polonezem. Podczas koncertu wystąpiły polonijne zespoły artystyczne z wielu ośrodków winnickiego okręgu konsularnego, w tym z: Baru, Winnicy, Chmielnickiego, Żytomierza, a także bukowińskich Piotrowiec Dolnych. Występy artystów dostarczyły wiele radości i wzruszeń.

Wśród gości znaleźli się również p. Maria Siwko – wiceprezes Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie i dyrektor Dom Polski w Kijowie, p. Teresa Dudkiewicz – członek zarządu FOPnU i redaktor naczelna pisma „Nasze drogi” ze Lwowa, p. Mikołaj Kurta – prezes Barskiego Rejonowego Kulturalno-Oświatowego Stowarzyszenia im. Konfederatów Barskich, p. Alicja Ratyńska – prezes Związku Polaków Winniczyzny, p. Maria Malicka – prezes Stowarzyszenia Kultury Polskiej im. Adama Mickewicza w Piotrowcach Dolnych, przedstawiciele duchowieństwa, administracji miejskiej oraz barscy Polacy.

Na zakończenie koncertu galowego, ambasador i konsul generalny podziękowali organizatorom i artystom za kolejne wspaniałe święto polskiej kultury i języka. Obaj wręczyli Domowi Polskiemu prezenty, które pozwolą przyjemnie i owocnie kontynuować pracę.

Upominki i dyplomy wręczyli także przewodniczący Barskiej Rady Miejskiej oraz wiceprezes FOPnU.

Obchody Dni Kultury zakończył piknik, na którym przy dźwiękach polskiej muzyki bawili się wspólnie starsi i młodsi Polacy z winnickiego okręgu konsularnego.

Jednym z punktów wizyty Ambasadora w Barze były odwiedziny klasztoru sióstr benedyktynek oraz kościoła św. Anny. Siostra Jana, przełożona tutejszego zgromadzenia, oprowadziła gości po zabytkowym budynku klasztoru i zapoznała z jego historią.

Także ambasador Bartosz Cichocki wraz z konsulem generalnym w Winnicy Damianem Ciarcińskim oraz towarzyszącą mu małżonką Marią złożyli podczas trwającej dziś wizyty w Barze wieńce na miejscu spoczynku żołnierzy polskich poległych tu w roku 1920 oraz na mogile ofiar represji stalinowskich z lat 30. XX wieku.

Słowo Polskie za: KG RP w Winnicy, zdjęcia: KG RP w Winnicy, 31 maja 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code