Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Deutsch-sowjetischer Nichtangriffspakt

Deutsch-sowjetischer Nichtangriffspakt

Spotkanie sowieckich i niemieckich żołnierzy pod Lwowem23 sierpnia 1939 doszło do podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow. Ten niewielki kawałek papieru obala precyzyjnie budowaną w latach 1941-1990 radziecką tezę o przyczynach wybuchu i sprawcach II wojny światowej.

Dziś Rosja próbuje z całych sił zatuszować zbrodnie Stalina i przedstawia tego dyktatora, jako „silnego lidera, który postawił na nogi państwo radzieckie”, lecz jego sojusz z Hitlerem tak naprawdę miał decydujący wpływ na decyzję o rozpoczęciu II wojny światowej, która doprowadziła do największych zniszczeń w dziejach ludzkości. Dzięki porozumieniu z ZSRS Hitler mógł rozpocząć wojnę nie bojąc się oskarżeń, że jest jedynym agresorem w Europie. Rosja nie zaprzeczała…

Podpisany nazistowsko-radzieckie porozumienie jest nazywane czwartym rozbiorem Polski. Na jego mocy bowiem dokonano ataku na Polskę we wrześniu 1939 roku z dwóch stron – z zachodu (III Rzesza) i na wschodzie (Czerwona Armia).

Obie strony zobowiązały się “wstrzymać od wszelkich aktów przemocy, agresywnych działań i ataków wzajemnych”. Do dokumentu dołączono również tajny protokół dodatkowy, zawierający podział wpływów w Europie w zbliżającym się wielkimi krokami konflikcie militarnym. Drugi punkt tego dokumentu brzmiał:

– W wypadku terytorialnych i politycznych zmian na obszarach należących do państwa polskiego, sfery wpływów Niemiec i ZSRR będą podzielone w przybliżeniu linią rzek Narwi, Wisły i Sanu. Kwestia, czy w interesie obu stron pożądane jest utrzymanie niepodległego państwa polskiego i jakie mają być jego granice może być ostatecznie rozwiązana w wyniku dalszych wydarzeń politycznych. W każdym razie oba rządy rozwiążą tę kwestię na drodze przyjacielskiego porozumienia.

Wspólna parada Wehrmachtu i Armii Czerwonej w Brześciu, 22 września 1939. Źródło - Bundesarchiv17 września ranny gen. Konstanty Plisowski wydał rozkaz opuszczenia Brześcia i ewakuacji. Wtedy wojska niemieckie pod dowództwem Heinza Guderiana zajęły miasto. Zgodnie z postanowieniami paktu Ribbentrop-Mołotow zajęty przez Wehrmacht Brześć został przekazany Armii Czerwonej.  Związek Radziecki z kolei przekazał miasto Białoruskiej SRR jako ośrodek administracyjny nowo powołanego obwodu brzeskiego.

Propaganda radziecka donosiła: „Polscy obszarnicy ujarzmili lud pracujący Białorusi Zachodniej, rzucili ich na pola imperialistycznej wojny. Idziemy zatem, nie zdobywać, a wyzwalać”.
Brześć z tego okresu wspomina dziennikarz Zbigniew Adrjański: – W Brześciu sowieckim głód jest taki, jakiego nigdy nie doznałem.

22 września 1939 w Brześciu nad Bugiem odbyła się wspólna defilada wojsk niemieckich i sowieckich. Armie sprzymierzone przeciwko Polsce urządziły pokaz siły i triumfu nad narodem polskim.

Niemieccy i sowieccy czołgiści po paradzie w BrześciuAby przypieczętować przekazanie Brześcia w ręce sowieckie armie sojusznicze miały wspólnie przemaszerować przez miasto wraz ze swoimi dowódcami. Następnie miała nastąpić też zmiana flag, a wszystko to miało odbywać się przy dźwiękach hymnów III Rzeszy i ZSRS.

Defilada ruszyła spod gmachu Urzędu Wojewódzkiego województwa podlaskiego o godzinie 16.00. Przemarsz wojsk odebrali wspólnie Heinz Guderian i Siemion Kriwoszein.

28 września 1939 sojusznicy podpisali nowy układ o podziale terytoriów podbitych. W preambule Traktatu o przyjaźni i granicach czytamy: „Rząd Rzeszy Niemieckiej i Rząd ZSRS uznają, że jest ich wyłącznym zadaniem, po upadku byłego państwa polskiego odtworzyć spokój i porządek na tych terytoriach i zapewnić pokojowy byt ludności tam zamieszkującej w zgodzie z jej narodowym charakterem”.

„Sielanka towarzyska” dwóch państw sojuszniczych nie trwała długo. Zarówno III Rzesza, jaki Związek Radziecki aktywnie się zbroiły, by w czerwcu 1941 roku Niemcy zaatakowali pierwsi. Dzisiaj historycy mówią, że ten atak był prewentywny, by wyprzedzić Stalina, który przygotowywał inwazję na III Rzeszę i ziemie, przez nią okupowane w lipcu tegoż roku. Faktycznie Niemcy posiadali dużo mniej czołgów, samolotów i żołnierzy, niż Armia Czerwona. Postawiona na kolana Polska i Ukraina obserwowały – jak na ich terenach rozpętuje się największa wojna w dziejach świata…

Słowo Polskie, na podstawie artykułów polradio.pl, 09.05.15 r.

 

Źródłó - Wikipedia

Podpisanie paktu Ribbentrop-Mołotow w Moskwie

 

Źródło - Bundesarchiv

Generałowie Heinz Guderian i gen. Siemion Kriwoszein odbierają radziecko-niemiecką defiladę w Brześciu 22 września 1939 r.