Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Delegacja z Sejmu, Senatu i MSZ wizytowała budowę Domu Polskiego we Lwowie

Delegacja z Sejmu, Senatu i MSZ wizytowała budowę Domu Polskiego we Lwowie

W przedostatnim dniu lutego polska delegacja na czele z Marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim odwiedziła Lwów w celu spotkania się z przedstawicielami środowiska polskiego i wizytacji miejsca budowy Domu Polskiego.

Stanisław Karczewski interesował się postępami w budowie Domu Polskiego. Zapewnił, że także w przyszłym roku, kiedy to Senat w pełni przejmie dysponowanie tymi pieniędzmi z pewnością w polskim budżecie będą pieniądze na budowę centrum kultury polskiej we Lwowie. Marszałek Senatu wyraził nadzieję, że wsparcia finansowego na tworzenie Domu Polskiego udzielą także środowiska polonijne z innych krajów świata.

Obecnie prace budowlane prowadzi Stowarzyszenie Wspólnota Polska w oparciu o środki przeznaczone na wspieranie Polonii i Polaków za granicą. Obiekt ma być oddany do użytku za 2-3 lata.

Dom Polski we Lwowie ma być nowoczesną instytucją łączącą wiele zadań i celów. Najważniejszymi z nich będzie wspieranie i rozwój środowiska polskiego we Lwowie, a także promocja języka polskiego, kultury polskiej. Ma on być miejscem aktywnego dialogu europejskiego.

Społeczność polska Lwowa szacowana jest dziś na ok. 20 tys. osób. Działa tutaj kilkanaście organizacji społecznych, z których największym jest Towarzystwo Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej, Federacja Organizacji Polskich na Ukrainie z siedzibą we Lwowie.

Strona polska od 24 lat starała się o zgodę władz Lwowa na utworzenie Domu Polskiego. W czerwcu 2012 roku rząd Ukrainy przekazał na rzecz Miasta Lwów budynek przy ul. Szewczenki 3a we Lwowie, który wytypowany został jako lokalizacja przyszłego Domu Polskiego.

Wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Domu Polskiego odbyło się 6 listopada ubiegłego roku. W Domu Polskim powstanie Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego.

Słowo Polskie, zdjęcia: R. Łanczkowski, na podstawie informacji senat.gov.pl, 04.03.16 r.