Jesteś tutaj: Home » Inne » Dawny Płoskirów dołączył do grona miast, gdzie zaprezentowano najnowszą książkę Antoniuka o klasztorach rzymskokatolickich

Dawny Płoskirów dołączył do grona miast, gdzie zaprezentowano najnowszą książkę Antoniuka o klasztorach rzymskokatolickich

24 czerwca w Chmielnickiej Obwodowej Bibliotece Naukowej odbyła się prezentacją książki „Klasztory rzymskokatolickie na Ukrainie”.

W prezentacji uczestniczył autor publikacji – krajoznawca i dziennikarz z wieloletnim stażem Dmytro Antoniuk.

Reprezentowana praca krajoznawcy, dziennikarza i tłumacza Dmytra Antoniuka przedstawia szczegółowe badanie wszystkich istniejących na Ukrainie rzymsko-katolickich klasztorów, które pojawiły się na jej terenie przed nastaniem władzy bolszewików. Aktualny stan tych zabytków historii i architektury jest opisany zarówno w części tekstowej, jak i przedstawiony w oddzielnym bloku, w którym zebrano ponad osiemset autorskich zdjęć podpisanych i posiadających odpowiedni numer.

W tej książce Dmytro Antoniuk (ur. 1976 r.) kontynuuje swoje poszukiwania krajoznawcze, które rozpoczął ponad dziesięć lat temu. W jego dorobku są takie przewodniki jak „Cztery podróże obwodem żytomierskim” (2008 r.), „Czternaście podróży Winniczyzną” (2009 r.), „Siedem podróży Połtawszczyzną” (2009 r.), „Ukraina. 101 zabytkowy pałac i Park „(2010), „Ukraina. 101 najciekawszych muzeów ” (2010 r.). Dziś te pozycje już są unikatami.

Prace nad książką odbywały się w dwóch etapach: w latach 2013 i w 2021. Podczas każdego etapu były wszelako wspomagane przez Instytut Polski w Kijowie a także firmę Plastiks-Ukraina w organizacji wyjazdów „terenowych”, przygotowywaniu materiałów tekstowych i fotograficznych.

Wyjątkowość proponowanej gruntownej pracy Dmytra Antoniuka polega na tym, że w przeciwieństwie do poprzednich publikacji poświęconych dziedzictwu poszczególnych zakonów katolickich na Ukrainie, książka ta daje czytelnikowi najbardziej kompletne informacje na ten temat. Ponadto bardzo ważne jest podkreślenie aktualnego stanu tych zabytków architektury, które są integralną i piękną częścią historycznego krajobrazu naszego kraju.

Franciszek Miciński, 30 czerwca 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code