Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Dawny Płaskirów zapoznał się z historią Polski po ukraińsku

Dawny Płaskirów zapoznał się z historią Polski po ukraińsku

12 marca w Klubie Inteligencji Polskiej Serwus w Chmielnickim odbyło się nieprzeciętne wydarzenie w kontekście polsko-ukraińskich stosunków na przestrzeni ponad 1000 lat. Przedstawiciel polskiego Instytutu Pamięci Narodowej Jacek Pawłowicz przedstawił książkę „Польща. Нарис історії” – największe, najgłębsze i najbardziej współczesne opracowanie historii Polski, wydane w języku ukraińskim.

W powitalnym słowie konsul winnickiego KG RP Wojciech Mrozowski zaznaczył, że nasze kraje mają wspólną historię, a zatem warto ją badać, analizować błędy i nie powtarzać je w przyszłości. – Polacy i Ukraińcy mają wspólną, europejską historię. Nasze narody i nasze państwa popełniały błędy i musimy je zbadać, żeby nie dopuścić podobnych sytuacji w przyszłości. Ta książka została wydana w zeszłym roku, kiedy Ukraińcy przeżywały ciężkie czasy przez wojnę ze wschodnim sąsiadem. Chcemy, żeby na Ukrainie wszyscy wiedzieli – na Zachodzie oni mają dobrych sąsiadów – powiedział.

Spotkanie zebrało około 200 zainteresowanych osób. wśród obecnych byli historycy, badacze, studenci, przedstawiciele miejscowych organizacji polskich. Na koniec spotkania słuchacze otrzymali cenny prezent – prezentowaną przez Jacka Pawłowicza książkę. Ledwo wszystkim starczyło.

Na koniec spotkania organizatorzy z klubu Serwus Roman Górnicki, Ołeksander Budniecki i Sergiusz Tołstichin (szef chmielnickiej redakcji „Słowa Polskiego”), przedstawili plany na najbliższy czas. Mianowicie klub będzie kontynuował comiesięczne pokazy polskich filmów na aktualne tematy z późniejszej dyskusją, najbliższy przegląd odbędzie się 2 kwietnia (film „Katyń”). A pod koniec kwietnia odbędzie się trzydniowe przedsięwzięcie, poświęcone rocznicy ukraińsko-polskiego wojskowo-politycznego sojuszu Petlury- Piłsudskiego, podczas którego odbędzie się okrągły stół, pokaz filmu „Bitwa Warszawska” i patriotyczny bieg na 1920 metrów, przypominający o roku, kiedy Polacy i Ukraińcy podpisali sojusz militarny, łącząc się w walce z bolszewicką Rosją.

Sergiusz Tolstichin, 13.03.16 r.

{morfeo 1139}

{youtube}{/youtube}