Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Dąb Petlury obok pomnika polskiego hetmana Stanisława Jana Jabłonowskiego w Mariampolu

Dąb Petlury obok pomnika polskiego hetmana Stanisława Jana Jabłonowskiego w Mariampolu

Dąb Petlury, w tle pomnik polskiemu hetmanowi Stanisławowi Jabłonowskiemu w Mariampolu. Fot. Igor Gałuszczak

Miasteczko Mariampol, znajdujące się w pólnocno-wschodniej części obwodu iwano-frankowskiego, zawdzięcza swoją nazwę hetmanowi Rzeczpospolitej Obojga Narodów Stanisławowi Janowi Jabłonowskiemu.

Nazwa ta została wybrana, ponieważ hetman Stanisław Jabłonowski przywiózł do miasta cudowną ikonę „Matki Bożej Królowej”, która podążała za nim we wszystkich jego kampaniach wojskowych, a zwłaszcza w kampanii obronnej Wiednia w 1683 roku.

W Mariampolu znajduje się dąb, pod którym, jak twierdzi napis, zatrzymywał się Naczelny Ataman URL Symon Petlura podczas odwrotu przed armią bolszewicką. Po przekroczeniu Dniestra Petlura i żołnierze Ukraińskiej Republiki Ludowej zatrzymali się w Mariampolu na odpoczynek.

– Dąb Symona Petlury – pod taką nazwą jest wpisany do katalogu 500 najważniejszych drzew Ukrainy – czytamy na tablicy obok drzewa.

Kilkadziesiąt metrów dalej od dęba Petlury znajduje się pomnika hetmana Stanisława Jana Jabłonowskiego. W Mariampolu można zobaczyć także ruiny pałacu Jabłonowskich oraz pomnik polsko-ukraińskiego pojednania, za wzorzec dla wykonania którego posłużyła mała statuetka, wręczona przedstawicielom społeczności miasta przez Jana Pawła II.

Władze samorządowe Mariampola aktywnie wspierają renowację byłego zamku Jabłonowskich oraz przyległego do niego parku dendrologicznego w celu zainteresowania tą miejscowością większej rzeszy turystów.
Te działania uzyskały wsparcie ze strony agrofirmy „Danosza”, która nie tylko tworzy nowe miejsca pracy lecz także pomaga w rozwoju obszaru socjalnego w okolicznych miejscowościach oraz pomaga im w odnawianiu lokalnych pamiątek historycznych, należących do wspólnego polsko-ukrainskiego dziedzictwa historycznego.

Słowo Polskie na podstawie informacji Igora Gałuszczaka, Lwów, 06.07.17 r.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *