Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Czytania Sienkiewiczowskie w Sławucie

Czytania Sienkiewiczowskie w Sławucie

W sobotę 3 września w Sobotnio-niedzielnej Szkole, działącej przy Sławuckim Związku Polaków, odbyło się czytanie utworu Quo vadis (1896 r.) autorstwa wybitnego i zasłużonego polskiego pisarza Henryka Sienkiewicza.

Prezydenckie czytanie zorganizowano w setną rocznicę jego śmierci i sto siedemdziesiątą rocznicę urodzin. Prezydent RP Andrzej Duda zainicjował takie przedsięwzięcie nie tylko dla Polaków z Polski ale także dla rodaków, mieszkających poza granicami historycznej Ojczyzny.

W 1905 r. Henryk Sienkiewicz jako pierwszy polski pisarz otrzymał literacką Nagrodę Nobla właśnie za Quo vadis. Przyjmując tę nagrodę Sienkiewicz wygłosił przemówienie, w którym podkreślił, że jest synem polskiego narodu. W tych warunkach historycznych słowa te oznaczały, że naród polski żyje i tworzy swoją kulturę pomimo rozbiorów. Powieść Quo vadis od momentu pierwszej publikacji zyskała olbrzymią popularność. To jeden z powodów dlaczego sławuczanie nie mogli nie dołączyć do prezydenckiej inicjatywy publicznego czytania fragmentów powieści historycznej.

Na imprezie zebraliśmy się wszyscy razem: uczniowie, członkowie Zwiąku Polaków, nauczycielki oraz p.o. prezesa Wanda Kowal. Słowo powitalne wygłosiła Pani Wanda, która przeczytała list Prezydenta Rzeczypospolitej Polski Andrzeja Dudy, adresowanego do rodaków na całym świecie z okazji czytań Sienkiewiczowskich. Spotkanie przeprowadziła nauczycielka z Polski z ORPEGu Pani Barbara Burska. Nauczycielki Oksana Kocerbluk i Larysa Cybula zapoznały obeсnych z krótkim życiorysem geniusza. Następnie, tak samo, jak i w innych miejscowościach uczniowie przystąpili do czytania kilku wybranych fragmentów opowieści Quo vadis. Na zakończenie imprezy obejrzeliśmy fragment ekranizacji Quo vadis w reżyserii Jerzego Kawalerowicza.

Takie czytanie jest bardzo ważne dla każdego Polaka, bo mówiąc słowami H. Sienkiewicza „Idea Ojczyzny powinna zajmować pierwsze miejsce w duszy i sercu człowieka”.

W imieniu wszystkich Polaków Sławuty, wyrażamy podziękowanie Panu Prezydentowi RP, że w taki sposób łączy nas, Polaków z rodakami na całym świecie i wzmacnia naszą tożsamość.

Narodowe Czytanie 2016 zostało zorganizowane przy współpracy z Fundacją „Wolność i Demokracja” w ramach projektu „Biało-Czerwone ABC”, wspieranego przez Senat RP.

Larysa Cybula, Oksana Kocerbluk, 12.09.16 r.